Dodany: 24.01.2005 22:58|Autor: kropka

Polscy Sarmaci


Jan Chryzostom Pasek stworzył "Pamiętniki" w XVIIw. - w epoce baroku. Dowiadujemy się z nich, jak żył przeciętny szlachcic tego czasu. Pasek jest przedstawicielem sarmatyzmu w literaturze polskiej XVIIw.

Sarmatyzmem nazywano ogólny zespół cech kultury szlacheckiej, takich jak: przestrzeganie tradycji, sposób zachowania, ubiór, religijność (wzmocniona przeświadczeniem szlachty o tym, że stanowi ona jedyną obronę świata chrześcijańskiego przed niewiernymi).

Sarmatyzm jednak w rozumieniu przeciętnego szlachcica (jak i Paska) nie oznaczał wcielenia w życie samych cnót. W "Pamiętnikach" znajdujemy opisy przepełnione megalomanią bohatera i jego przechwałkami. Rozrzutność i zbytek - cechy typowego szlachcica. "Pamietniki" są cennym źródłem informacji, jeżeli chodzi o zachowania Sarmatów i pod względem historycznym. Jednak nikt nie uznaje ich za rodzaj kroniki. Nie opisują dokładnie wydarzeń, ponieważ są pisane pod koniec życia Paska i mają na celu uwydatnienie przed potomkami jego elokwencji i zasług. Przez co tekst moze wydawać się bardzo nudny i nie jest możliwy do czytania bez słownika łaciny...

Narracja w tekście jest pierwszoosobowa, przez co mamy wrażenie, że opowiada nam to nasz dziadek, albo inny przodek.

Osobiście nie podoba mi się to jako lektura. Jeśli ktoś się nie interesuje polskimi obyczajami pod wzgledem historycznym lub polonistycznym, to nie zaciekawi go ta książka. Piszę tę recenzję jako przestrogę i nie tylko. Fragmenty z niej mogą wam się przydać podczas omawiania tego okresu w dziejach literatury polskiej(wiem co mówię).

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7425
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: lukas2 14.12.2007 10:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Jan Chryzostom Pasek stwo... | kropka
Bracie, wracaj do szkoły podstawowej jeżeli potrzebujesz słownika łacińskiego ewentualnie korzystaj z tłumacza. Komentować klasykę winien ktoś o podstawowych możliwościach intelektualnych i takich tęsknotach. Ja nie komentuje nagrań Disco Polo
Użytkownik: hburdon 14.12.2007 11:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Bracie, wracaj do szkoły ... | lukas2
"Podstawowa zasada: Pamiętaj! Dyskutujemy o książkach i ich autorach, a nie o osobach, które czytają i recenzują książki."

To cytat z Regulaminu. Nie czytałeś?
Użytkownik: użytkownik usunięty 14.12.2007 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Jan Chryzostom Pasek stwo... | kropka
"Przez co tekst moze wydawać się bardzo nudny i nie jest możliwy do czytania bez słownika łaciny..."

Fakt, ta łacina to spore utrudnienie.

Do lukasa2: w podstawówce nie uczą łaciny.
Użytkownik: vagabond 13.06.2008 12:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Jan Chryzostom Pasek stwo... | kropka
Hmmm, łacina nie jest aż takim utrudnieniem, kiedy ma się wydanie z bogatymi przypisami pod tekstem :P Np. w wydaniu BN są, co sprawia że się Paska czyta mniej upierdliwie.

Użytkownik: margott 30.01.2012 23:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Jan Chryzostom Pasek stwo... | kropka
Dlaczego taka niska ocena Paska? Pewnie dlatego, że "Pamiętniki" były (czy są nadal?) lekturą w szkole. Żadna lektura nie ma zbyt imponującej średniej ocen :/ Dla mnie, książka ta, jest bardzo interesująca. Fakt, łacina trochę odstrasza, ale od czego są przypisy. Uważam, że "Pamiętniki" są fantastycznym opisem panujących w tamtym czasie obyczajów i wspaniałym zabytkiem literatury. Jest to tym cenniejsze źródło wiedzy o tamtych czasach, że autor faktycznie uczestniczył we wszystkich opisywanych wydarzeniach, czyli opisywał swoją teraźniejszość. Nie jest to opis przedstawiony przez badaczy czy historyków, ale przez zwykłego człowieka tamtej epoki, który stara się jak może aby ukazać siebie w jak najlepszym świetle i pewnie dlatego jest mi znacznie bliższy niż suche fakty (pomimo pewnych odchyleń od rzeczywistości). Poza tym jest to chyba najbardziej dostępna książka o takiej tematyce, bo w prowincjonalnej bibliotece trudno znaleźć coś innego (i lepszego) na ten temat.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: