Dodany: 30.06.2016 19:10|Autor: Florice

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Literatura faktu o Paryżu i ogólnie Francji

Szukam literatury faktu wydanej po polsku na temat szeroko pojętego życia w Paryżu (inne regiony Francji też mogą być), może być w ujęciu historycznym jak i współcześnie, chętnie okolice 20-lecia międzywojennego i II wojny światowej. Z tego co widzę, w Polsce mało wydaje się takich książek i o ile znalazłam mnóstwo takich tytułów po angielsku, to u nas ich nie tłumaczono, np. "Americans in Paris: Life and Death under Nazi Occupation 1940-1944" - Charlesa Glassa, "Twilight of the Belle Epoque: The Paris of Picasso, Stravinsky, Proust, Renault, Marie Curie, Gertrude Stein, and Their Friends Through the Great War"
- Mary McAuliffe czy Parisians: An Adventure History of Paris - Graham Robb.

Chodzi mi o coś jak np. A zabawa trwała w najlepsze: Życie kulturalne w okupowanym Paryżu (Riding Alan).
Tagi niezbyt pomagają, za dużo w nich powieści.
Dzięki z góry za pomoc :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 30.06.2016 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukam literatury faktu w... | Florice
Paryż: Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque (Gutowska-Adamczyk Małgorzata, Orzeszyna Marta) (dotyczy trochę wcześniejszego okresu, niż ten głównie preferowany przez Ciebie, ale jest bardzo ciekawa)
Ruchome święto (Hemingway Ernest) (wspomnienia Hemingwaya z okresu paryskiego - dużo o życiu kulturalnym w mieście w latach 20-30)
Paryż wyzwolony (Beevor Antony, Cooper Artemis) (to z kolei o okresie zaraz po wyzwoleniu)
Podejrzewam, że nadadzą się też:
Bohema: Życie paryskiej cyganerii na początku XX wieku (Franck Dan)
Filmowy Paryż czyli Magia kina i miasta (Bąk Michał)
Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa (Trojanowski Krzysztof)
Haniebny pokój: Jak francuscy artyści i intelektualiści przetrwali nazistowską okupację (Spotts Frederic)
Użytkownik: jakozak 01.07.2016 12:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukam literatury faktu w... | Florice
Na pewno
Szkice piórkiem (Bobkowski Andrzej)