Dodany: 12.06.2016 08:49|Autor:

Książka: Pokuta
McEwan Ian
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

Ian McEwan (ur. 1948) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy brytyjskich i laureatem wielu nagród literackich. Jego dorobek obejmuje scenariusze filmowe, zbiory opowiadań i szereg powieści, tłumaczonych na kilkanaście języków. W Polsce ukazały się m.in. opowiadania "Pierwsza miłość, ostatnie posługi" (1975) oraz powieści "Betonowy ogród" (1978), "Dziecko w czasie" (1987), "Niewinni" (1994), "Przetrzymać tę miłość" (1997), "Amsterdam" (1998), "Pokuta" (2001) i "Sobota" (2005). Wielokrotnie nominowany do Booker Prize, najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej, McEwan otrzymał ją za powieść "Amsterdam". Inna książka – "Dziecko w czasie" – zdobyła Whitbread Prize i Prix Fémina Etranger. "Pokuta", uznana przez krytyków za jego najwybitniejsze dzieło, laureat aż trzech znaczących nagród (w tym National Book Critics' Circle Fiction Award) święciła triumfy na europejskich i amerykańskich listach bestsellerów. Na kanwie "Niewinnych" i "Pokuty" powstały głośne filmy. W 2007 McEwan został wyróżniony Common Wealth Award w dziedzinie literatury.

www.ianmcewan.com

"Popełniona została zbrodnia. Ale byli również kochankowie. Myślałam o kochankach i szczęśliwym zwieńczeniu ich losów przez całą długą noc. Uświadamiam sobie, że od napisania mojej sztuki nie przybyłam wcale tak długiej drogi. Zrobiłam raczej długą dygresję i wróciłam na miejsce, od którego zaczęłam. Dopiero w ostatniej wersji moi kochankowie kończą dobrze, stojąc razem na chodniku w południowym Londynie, gdy od nich odchodzę. Któż chciałby uwierzyć, że już nigdy się nie spotkali, że ich miłość nigdy nie została spełniona? Któż chciałby w to uwierzyć, z wyjątkiem zwolenników najbardziej czarnego realizmu? Nie mogłam im tego zrobić.
Robbie i Cecilia, wciąż żywi, wciąż zakochani, siedzący obok siebie w bibliotece, oglądający z uśmiechem »Przypadki Arabelli«".

Powieść o wielowarstwowej fabule poruszająca tematy miłości, wojny, grzechu i odkupienia. Kawał wyśmienitej prozy przez wielu krytyków uznany za arcydzieło, odkrywający meandry ludzkiej świadomości.

W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej pomiędzy młodym Robbiem a swoją starszą siostrą Cecilią. Wyobraźnia dziewczynki podsuwa jej różne interpretacje tego wydarzenia, co prowadzi do tragedii. Następuje rozpad rodziny, a niewinny człowiek trafia do więzienia. Wybucha II wojna światowa, Briony zostaje pielęgniarką, stawia pierwsze kroki jako pisarka. Zdaje sobie sprawę z wyrządzonego przez siebie zła. Pisarstwo staje się jej pokutą, a kolejne wersje pisanej opowieści coraz bardziej przybliżają ją do prawdy owych kilku upalnych dni. Ale czy w tym wypadku pokuta może oznaczać odkupienie?

"Najlepsza powieść, jaką kiedykolwiek napisał".

"Observer"

"Czytając książkę czujesz, że wydarzy się coś strasznego, i nie mylisz się".

"The Times"

[Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, 2008]