Dodany: 07.06.2016 15:23|Autor:

nota wydawcy


„Rozumanse” – romanse z rozumem, rozbudzające w nim żar poznania tego, co skryte i ukrywane, rozpalające w nim prometejski ogień namiętności do wiedzy zakazanej, podziemnych nurtów kultury i zapomnianych skarbów ducha ludzkiego – to zbiór fascynujących esejów Carla Abrahamssona. Ów szwedzki badacz osobliwości, wnikliwy kolekcjoner kuriozów i dziwactw, od wielu lat w sposób aktywny współtworzy okulturę, czyli tę tradycję społeczno-kulturową, która przy pomocy transgresyjnych strategii magicznych i artystycznych stara się pokonywać automatyzm życia ludzkiego i uwalniać z niego ukryty potencjał. Nic więc dziwnego, że „Rozumanse” to przede wszystkim rezonanse z tymi, często mało znanymi magami-artystami, którzy nie bali się żyć i tworzyć często wbrew swemu najbliższemu otoczeniu, dochodząc do kresu swych możliwości, by ujrzeć to, co znajduje się „poza” potokiem codziennego doświadczenia.

Znajdziemy w esejach Abrahamssona intrygujące opowieści o Rosaleen Norton, Ernście Jüngerze, Yukio Mishimie, Antonie Szandorze LaVeyu – artystach outsiderach, magach kultury, herosach niepodległego ducha. A także rozmowy z Kennethem Angerem i Conradem Rooksem – pionierami kina eksperymentalnego. Rozważania na temat thelemy, systemu magiczno-religijnego Aleistera Crowleya i jej świętej Księgi Prawa oraz fenomenu Świątyni Młodzieży Psychicznej sąsiadują tu z przemyśleniami na temat roli sztuki w przemianach jednostek i gatunku ludzkiego. Wszystkiemu towarzyszy refleksja nad możliwościami i technikami rozwoju ludzkiego potencjału.


„Wygląda na to, że magia rzeczywiście stanowi klucz do zrozumienia natury ludzkiej. Zmiany nie muszą dokonywać się dzięki czołgom, brutalnej sile, wyzyskowi materialnemu i uprzemysłowieniu. Czasami w sposób subtelny i stopniowy zachodzą dzięki wizjom artystycznym. Kiedy umysł odbiorcy styka się z umysłem twórcy, dochodzi do narodzin »trzeciego umysłu«, jak ów fenomen nazywali Burroughs i Gysin. Ów umysł, gdy podziała na setki, tysiące odbiorców może przyczynić się do zmian w świecie społecznym”.

(fragment książki)


„»Rozumanse« to imponujący zbiór najlepszych tekstów Abrahamssona, wielowymiarowa podróż w krainę okultyzmu, magii, sztuki, religii i psychodelii. Podstawowa lektura dla wszystkich zainteresowanych stykiem tych różnych dziedzin życia”.

Henrik Dahl, „Psypress”


Carl Abrahamsson (ur. 1966) – antropolog, historyk sztuki, psychonauta, pisarz, fotograf, reżyser, dokumentalista; człowiek wielu talentów; redaktor pisma „The Fenris Wolf” i szwedzkiego wydawnictwa Edda Publishing; muzyk zespołów White Stains i Cotton Ferox; jeden z najwybitniejszych znawców współczesnego okultyzmu; zaangażowany w działalność Kościoła Szatana i zakonu Ordo Templi Orientis; przez wiele lat prowadził europejską sekcję Świątyni Młodzieży Psychicznej.

[Okultura, 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 199
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: