Dodany: 25.05.2016 19:20|Autor:

"W oparciu o najnowsze badania Paul Dolan (uważany za gwiazdę wśród młodego pokolenia specjalistów od badania ludzkich zachowań) dowodzi, że poczucie szczęścia nie jest kwestią tego, jak się czujesz, ale jak działasz. W książce pisze m.in. o tym, że decydujące dla bycia szczęśliwym jest umiejętne dysponowanie ograniczonymi zasobami naszej uwagi. Pokazuje też, jak przekształcać własne najbliższe otoczenie (w kręgach zawodowych, rodzinnych, przyjacielskich) w taki sposób, by podświadomie wpływało ono na nasze poczucie szczęścia.

Na pytanie: »Na czym polega szczęście?« nie da się odpowiedzieć, wyliczając fakty na temat szczęścia. Żadna odpowiedź nie może być w pełni zadowalająca, ponieważ nie zawsze myślimy o tym samym, kiedy używamy tego słowa.

Czymś naturalnym wydaje się wykorzystanie pomiarów satysfakcji życiowej, aby badać poczucie sensu życia. Przez wiele lat był to również mój pogląd. Jednak Paul Dolan ma inny pomysł. Autor niniejszej książki – niepoprawny optymista, który pokonał wiele przeszkód na drodze prowadzącej go do pozycji uznanego międzynarodowego eksperta w dziedzinie dobrostanu – jest o wiele bardziej zainteresowany tym, jak ludzie doświadczają życia, niż jak je oceniają. Według niego podstawowymi składnikami szczęścia są zarówno celowość, jak i przyjemność. Jest to pogląd śmiały i oryginalny.

Pośród niedoskonałych definicji szczęścia, koncepcja oferowana nam przez Dolana stanowi poważną konkurencję. To dobry opis tego, czego życzę moim wnukom – życia obfitującego w działania, które są zarówno przyjemne i sensowne".
Z "Przedmowy" Daniela Kahnemana, wybitnego psychologa, laureata Nagrody Nobla

– Jak posiadanie dzieci wpływa na twoje szczęście?
– Jeśli chcesz schudnąć, czy powinieneś jeść samotnie, czy w grupie osób?
– Czy aby odczuwać większą zawodową satysfakcję, warto rozważyć zmianę pracy, czy raczej sposób dojazdu do niej?
– Jaka pora dnia jest najlepsza na spotkania ze znajomymi, których darzysz największą sympatią?

Dzięki lekturze tej książki odkryjesz zaskakującą odpowiedź.

Paul Dolan, PhD (ur. 1968), znany i ceniony w świecie ekspert od szczęścia, ludzkich zachowań i polityki publicznej. Jest wykładowcą nauk behawioralnych w London School of Economics and Political Science. Był wizytującym pracownikiem naukowym Princeton University; pracował pod kierunkiem profesora Daniela Kahnemana. Jest m.in. doradcą rządów Wielkiej Brytanii i USA w kwestii pomiarów szczęścia w badaniach prowadzonych w tym zakresie. Mieszka w Brighton w Anglii z żoną i dwójką dzieci.

[Charaktery, 2015]