Dodany: 23.01.2005 12:28|Autor: taisio

Stalin


Książka Simona Sebaga Montefiore to obowiązkowa lektura dla każdego, kto interesuje się historią życia Stalina. Niewątpliwym atutem tej książki jest to, że ukazuje ona dotąd nie znany obszar życia Stalina, a także ludzi z nim związanych przez całe jego władztwo w ZSRR.

Książka ukazuje tempo i styl życia wszystkich ludzi z otoczenia Stalina, a także życie jego samego: jego słabostki, nawyki, przyzwyczajenia (np.: uwielbiał oglądać filmy, niektóre po kilka czy nawet kilkanaście razy), kobiety, z którymi się spotykał i wszystkie te aspekty życia prywatnego, o których mało dotąd wiedzieliśmy. Mało w tej książce jest na temat dyplomacji i polityki, ale to i dobrze, bo prac poświęconych polityce i dyplomacji Stalina było dużo.

Seredecznie polecam tę książkę.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3604
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: rozaroza 04.12.2005 20:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka Simona Sebaga Mon... | taisio
Nie zgadzam się z Twoją opinią.Ta książka to raczej "jedna pani drugiej pani powiedziała coś na ucho. Cena również za wysoka...
Użytkownik: taisio 28.12.2005 12:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie zgadzam się z Twoją o... | rozaroza
Co do ceny pełna zgoda. To raczej generalna zasada co do książek.

Ale właśnie w tym cały urok tej książki. Życie prywatne ludzi ciężko jest udokumentować, chyba że ktoś pisał listy lub pamiętnik. Inaczej jest właśnie na zasadzie "jedna pani powiedziała drugiej pani".

Użytkownik: 00761 17.09.2006 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka Simona Sebaga Mon... | taisio
Masz rację, świetna książka, zdecydowanie polecam!

Nie zgadzam się natomiast, że polityka jest tu kwestią drugorzędną, tak jest praktycznie tylko w pierwszych rozdziałach, dotyczących małżeństwa z Nadią i jej samobójstwa (?). Zresztą tę właśnie część uważam za najsłabszą w całej książce. Póżniej dominuje właśnie polityka, kwestie rodzinne schodzą na daleki plan, eksponowane są relacje z "palatynami" i polityka wewnętrzna - czystki, terror. Kolejna faza to wojna, tu również autor koncentruje się na kwestiach politycznych, strategicznych, później dyplomatycznych. W części dotyczącej konstytuowania się granic po wojnie i umacniania władzy znowu wracamy do czystek, tym razem mają miejsce także w kręgu rodzinnym. To okres chorobliwego lęku przed utratą władzy i spiskami.

Montefiore łączy w jedno postać męża, ojca i kochanka; ogrodnika z czułością pielęgnującego kwiaty i pasjonata książek, fanatycznego przywódcy, nieustępliwego polityka, ludobójcy, intryganta; pijaka, prostaka i czarującego gospodarza.

Atutem książki jest świetny język.

Książka liczy 774 str., bazuje na państwowych dokumentach archiwalnych (ponad sto stron przypisów, zatem jest bardzo db udokumentowana), rozmowach z żyjącymi jeszcze członkami czy potomkami elit, niepublikowanych pamiętnikach i archiwach rodzinnych.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: