Dodany: 11.05.2016 13:43|Autor: Aivalar

O boskiej poezji

Biorąc do ręki debiutancki tomik wierszy Małgorzaty Kulisiewicz pt. „Inni Bogowie”, trochę się bałam. Chociaż dzięki liceum i studiom, a także kilku osobom w moim życiu nauczyłam się kochać poezję, wciąż została we mnie gimnazjalna obawa, że po przeczytaniu danego wiersza kompletnie nie zrozumiem, o co w nim chodzi. Na szczęście to nie szkoła, gdzie muszę się wstrzelić w klucz odpowiedzi, jestem po prostu czytelnikiem, który może do woli interpretować i analizować. Ta myśl pozwoliła mi należycie się wczuć w lekturę.

Nie jestem żadną ekspertką od poezji, co zapewne wynika już z tego krótkiego wstępu. Niemniej wolno mi chyba powiedzieć, że Kulisiewicz przepięknie operuje językiem. Kolejne utwory zapisane są wierszem wolnym, czyli bodaj najbardziej popularnym we współczesnej poezji. Nie brakuje im za to melodyjności i przede wszystkim emocji. Kilka z nich naprawdę złapało mnie za serce, a poezja opiera się przecież na uczuciowości, wrażliwości. Skoro coś mnie poruszyło – to znaczy, że zadanie zostało wykonane.

Wiersze Małgorzaty Kulisiewicz pełne są refleksji nad życiem, codziennością, wartościami, ale też przemijalnością. Niektóre mają dość pesymistyczny wydźwięk, ale to wcale nie ujmuje im uroku. W trakcie czytania kilka razy musiałam odłożyć tomik na bok, żeby w spokoju zastanowić się nad którymś z utworów. Nie chcę się tutaj bawić w interpretacje, bo możliwości jest naprawdę wiele, w każdym razie niektóre wersy dały mi do myślenia i sądzę, że zostaną ze mną na dłużej.

Tym, co najbardziej mnie urzekło w twórczości tej poetki, jest różnorodność odniesień. W wierszach często przewija się temat Boga i wiary, są również odwołania do mitologii greckiej i ogólnie pojętej kultury antycznej, a także do wielu innych twórców. Autorka wraca do znanych motywów i toposów, jak chociażby exegi monumentum, da się też dostrzec echo historii sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Zaimponowało mi to. Nie tylko dlatego, że Kulisiewicz najwyraźniej ma rozległą wiedzę – ale i dlatego, że umie ją wykorzystać, odpowiednio przetworzyć, dzięki czemu powstały utwory niedługie, a doskonale oddające istotę przedstawianego zjawiska. Zawsze uważałam, że poeta z byle czego uczyni inspirację do wiersza i zamieni w coś wyjątkowego. W tym wypadku to przekonanie się potwierdziło.

Cieszę się, że tomik „Inni Bogowie” wpadł w moje ręce. Mogłam na chwilę się zatrzymać, pomyśleć o sprawach ważnych i ważniejszych – a przede wszystkim poznać poetkę niezwykle wrażliwą, spostrzegawczą i inteligentną, bo właśnie te cechy znalazły się w jej wierszach.

[Recenzję opublikowałam również na swoim blogu oraz innych portalach]