Dodany: 2016-05-08 21:44|Autor:

Książka: Uczeń architekta
Shafak Elif (Şafak Elif)
Notę wprowadził(a): agnesines

1 osoba poleca ten tekst.

nota wydawcy


Intryga, pasja i klątwa w sercu XVI-wiecznego Stambułu.


Dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego. Jego sercem zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią – potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym. Meczety, mosty, karawanseraje, pałace, akwedukty – historia Dżahana nieodwracalnie splata się z historią Stambułu, miasta mozaiki, które olśniewa, fascynuje i pochłania.

Elif Shafak stworzyła powieść wielowarstwową, intrygującą i misternie skonstruowaną. "Uczeń architekta" zachwyca rozmachem, maestrią pióra i wiernym portretem epoki, uwodząc czytelnika i wciągając w świat niczym z "Opowieści z tysiąca i jednej nocy".


"Piękna opowieść, która niesie czytelniczą rozkosz, nutę melancholii i zapach orientalnych przypraw. Opowieść o ludzkim wysiłku tworzenia i niszczenia, o miłości i nienawiści, lojalności i zdradzie. Egzotyczne zwierzęta i wyraziste postaci, namiętności i intrygi, magia baśni i historyczna prawda składają się na książkę, od której nie można się oderwać. Czysta przyjemność".

Joanna Bator


"Shafak przenosi nas w otoczenie Sinana, jednego z najwybitniejszych architektów w historii świata, w czasy świetności Imperium Osmańskiego. I snuje niezwykłą opowieść o pasji, odwadze i cenie, jaką trzeba zapłacić za swoje marzenia".

Witold Szabłowski


"To do tej pory najlepsza i napisana z największym rozmachem powieść Shafak".
"New York Times"

"To potężna, pełna emocji powieść".
"The Guardian"

"Fascynująca. »Uczeń architekta« w żywiołowy sposób pokazuje imperium osmańskie u szczytu świetności".
"Sunday Times"


Elif Shafak (ur. 1971) – bestsellerowa pisarka turecka, nazywana "literacką gwiazdą znad Bosforu", ceniona i nagradzana za erudycję i niezwykły dar opowiadania. Jej powieści przełożone zostały na dwanaście języków, w Polsce ukazały się m.in. "Pchli pałac" i "Czarne mleko". Inspiracją dla "Ucznia architekta" była szesnastowieczna rycina przedstawiająca chłopca z białym słoniem na dworze Sulejmana Wielkiego.

[Znak, 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 283
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: