Dodany: 06.02.2010 17:09|Autor: joanka70

Indie przyszłości

Przepiękna powieść w przepięknym wydaniu (MAG, 2010). Zacznę od tego, że nie wiem, jak inni czytelnicy, ale ja cenię szatę powieści. Żeby była ładna okładka - twarda oprawa to twarda oprawa i nikt mi nie powie, że to nie ma znaczenia. Dla mnie ma. Do tego dopracowana w najdrobniejszych szczegółach oprawa graficzna, jeden styl dla całej serii, drobiazgi, elementy, ale, jak to mówią - diabeł tkwi w szczegółach. Okładka znakomicie oddaje klimat utworu: żar, niepokój, tajemniczość, Indie i... niesamowita technologia. Do rzeczy jednak.

Rzecz cała dzieje się w Indiach w 2047 roku. Intryga zawiązuje się już w pierwszych rozdziałach, przedstawiających kilku bohaterów, a każdy z nich zajęty jest swoim własnym światem, problemami, śpieszy dokądś, zmierza, dąży. Jest więc polityk, pani domu, biznesmen, naukowiec, miejscowy chuligan. Żyją w świecie, gdzie obok tradycji i, zdawałoby się, staroświeckich zachowań jest bardzo wysoko rozwinięta technologia: łącza, palmery (połączenie laptopa z telefonem), samoloto-helikoptery. Wizja przyszłości, jaką raczy nas autor, jest dość przystająca do obecnego stanu wiedzy człowieka i, rzekłabym, zaskakująco prawdopodobna.

Mnie jednak co innego rzuciło się w oczy. Nie intrygi, nie polityka, technologie, biznesy i inne spiski. Otóż ja zobaczyłam zwyczajnych ludzi z ich problemami. I co? Wszystko to razem doprowadziło mnie do jednego wniosku - człowiek się nie zmienia. Żony pozostawione same sobie w domu nadal się nudzą i szukają towarzystwa. Mężczyźni pragną kariery, pieniędzy, władzy i seksu. Biedni chcą być bogaci, bogaci czują się samotni, a wszyscy razem szukają istoty nadprzyrodzonej i odpowiedzi na pytanie - skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Bardzo mi się podobała ta powieść, bardzo. Mądra, intrygująca, pełna przygód i emocji, pełna filozoficznych rozważań i trudnych pytań, no i pięknie wydana. Wielopłaszczyznowa i wielowątkowa. Czegóż chcieć więcej?

[recenzję opublikowałam wcześniej na swoim blogu]