Dodany: 07.04.2016 09:30|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Finaliści 7. edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

Nagroda im. Ryszarda KapuścińskiegoReportaże o rodzinach z in vitro, współczesnej Polsce – na przykładzie Lubelszczyzny i krainy nadbużańskiej, a także z Ukrainy i Afganistanu – to książki, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” jurorzy recenzują książki-finalistki. Laureatów Nagrody poznamy 20 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki.

W gronie finalistów 7. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego znaleźli się:

1. Nie przeproszę, że urodziłam: Historie rodzin z in vitro (Domagalska Karolina)

2. Droga 816 (Książek Michał)

3. Chłopczyce z Kabulu: Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie (Nordberg Jenny)

4. Wilki żyją poza prawem: Jak Janukowycz przegrał Ukrainę (Parafianowicz Zbigniew, Potocki Michał)

5. Diabeł i tabliczka czekolady (Reszka Paweł Piotr (ur. 1977))

Wyboru dokonało jury pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego, w składzie: Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak i Lidia Ostałowska. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko. O tym, kto jest autorem najlepszego reportażu 2015 roku, dowiemy się 20 maja br. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a nagrodą 15 tys. zł jury może także uhonorować autora najlepszego przekładu roku.

W tym roku do oceny nominowanych tłumaczeń włączyli się studenci – do 20 kwietnia br. można wziąć udział w konkursie „Tłumacze świata” na recenzję przekładu, którego współorganizatorem jest Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (szczegóły na stronie internetowej Nagrody im. Kapuścińskiego i partnerów konkursu).

Wszyscy finaliści 7. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego wezmą udział 21 maja br. w spotkaniach z czytelnikami podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na Stadionie Narodowym.

Użytkownik: rollo tomasi 08.04.2016 15:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Reportaże o rodzinach z... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ciekawa sytuacja. Żaden z 5 pewniaków nie przeszedł do finału.

Rozpoznawalny na odległość, jedyny kojarzony przez szarego człowieka Jagielski Wojciech (ur. 1960) pominięty.

Epicka rzecz, "1945", na pewno w ciągu miesiąca nominowanej do NIKE (kapituła tej nagrody łaski nie robi), Grzebałkowska Magdalena , autorki ekranizowanej teraz biografii Beksińskich - nie doceniona.

Guru Instytutu Reportaży, druga Hanna Krall, czyli Szejnert Małgorzata też musi obejść się smakiem.

Mało znana autorka, ale arcyciekawy temat, Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość (Surmiak-Domańska Katarzyna) widziany od środka! Taka rzecz powstaje raz na sto siedemdziesiąt lat.

Na koniec relacja z najważniejszej i najbrutalniejszej dotychczas masakry w XXI wieku, paradoksu historii i zapowiedzi społecznej schizofrenii w niejednym kraju, "indywidualny mord zbiorowy" - Jeden z nas: Opowieść o Norwegii (Seierstad Åsne)

Bez tych książek skrócona lista wygląda łyso. Typuję "Chłopczyce z Kabulu", chociaż dałbym jej 6 miejsce po eksterminowanej piątce. Uzasadnienie - kapituła Nagrody im. Kapuścińskiego najczęściej nagradza autorów zagranicznych Czarnego. Jest to w tej chwili jedyna autorka zagraniczna i jest to Czarne.