Dodany: 31.03.2016 10:11|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Imre Kertész

Imre KerteszZmarł węgierski pisarz Imre Kertész, laureat literackiej Nagrody Nobla, autor między innymi takich powieści, jak „Los utracony” i „Fiasko”. Miał 86 lat. Jak podał dziennik „Népszabadság”, pisarz zmarł po długotrwałej chorobie w swoim domu w Budapeszcie.

Imre Kertész urodził się w 1929 roku w Budapeszcie. W 1944 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, potem przeniesiony do Buchenwaldu. Wrócił do kraju, gdzie kilka lat po wojnie zaczął pisać w gazecie „Világosság”, ale zwolniono go z powodów politycznych. Od lat pięćdziesiątych zajmował się głównie tłumaczeniem (m.in. Freuda, Hoffmanstahla, Nietzschego, Canettiego, Wittgensteina) i pisaniem.

Jest autorem takich powieści, jak: „Los utracony”, „Fiasko”, „Kadysz za nienarodzone dziecko”, „Likwidacja”. Publikował także opowiadania, m.in. „Angielska flaga”, i książki eseistyczne, m.in. „Język na wygnaniu”, „Ja, inny. Kronika przemiany” oraz „Dziennik galernika”, który w 2007 roku znalazł się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W 2002 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Użytkownik: exilvia 31.03.2016 21:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Zmarł węgierski pisarz ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki