Dodany: 28.03.2016 16:45|Autor: KKwiat

Czytatnik: Czytatnik bez tytu³u

"Aforyzmy i sarkazmy" Marka Twaina

Kilka cytatów z książki Aforyzmy i sarkazmy (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))

Istnieje wiele zabawnych rzeczy na świecie. Wśród nich wyobrażenie białego człowieka, że jest mniej dziki od innych dzikusów. (s. 13)

Adam był tyl­ko człowiekiem - to wszys­tko tłumaczy. Nie pragnął jabłka ja­ko jabłka. Chciał go tyl­ko dla­tego, że było za­kaza­ne. Błąd po­legał na nieza­kaza­niu węża, bo wte­dy połknąłby węża. (s. 13)

Ćwicząc możemy w końcu nauczyć się dość łatwo znosić przeciwności losu. Te, które godzą w innych, rzecz jasna. (s. 14)

Dzięki dob­ro­ci Bo­ga po­siada­my w naszym kra­ju trzy niez­wykle cen­ne war­tości: wol­ność słowa, wol­ność su­mienia i prze­zor­ność niekorzys­ta­nia z żad­nej z nich. (s. 14)

Jeśli zlitujesz się nad zagłodzonym psem i nakarmisz go, nie ugryzie cię. To jest główna różnica między psem a człowiekiem. (s. 14)

Gdy spodziewasz się naj­gor­sze­go, ot­rzy­mujesz w końcu coś, co nie jest ta­kie złe. (s. 23)

Niejed­na mała rzecz zos­tała wyol­brzy­miona przez od­po­wied­nią rek­lamę. (s. 23)

Często myślę, jaka szkoda, że Noe wraz z całą swą kompanią nie spóźnił się na Arkę. (s. 26)

Kościół dąży do reformowania innych ludzi. Nie byłoby złe, gdyby raz, dla przykładu chociażby, sam się trochę zreformował. (s. 28)

Niewielu z nas potrafi znieść dobrobyt. Innych ludzi, rzecz jasna. (s. 29)

Zwierzęta wdają się w walki indywidualne, lecz nigdy w masowo organizowane. Człowiek jest jedynym zwierzęciem, które uczestniczy w tym najokrutniejszym ze wszystkich okrucieństw - wojnie. Jako jedyny gromadzi wokół siebie swych bliźnich i z zimną krwią i pełnym spokojem dąży do eksterminacji swego gatunku. (s. 35)

Człowiek jest jedynym stworzeniem, które za nędzną opłatę pomaszeruje, by mordować nieznanych sobie ludzi, którzy mu nic złego nie uczynili i z którymi nie ma żadnych sporów. (s. 35)

Znam starodawny toast, wart złota dla swej piękności: "Obyś nie spotkał przyjaciela, gdy będziesz wchodził na górę powodzenia". (s. 41)

Nie ma z niego żadnego pożytku na powierzchni ziemi; powinien znajdować się pod nią i inspirować kapustę. (s. 51)

Każda wojna jest mordowaniem obcych, wobec których nie czujesz osobistej wrogości. Obcych, którym w innych okolicznościach pomagałbyś, gdyby byli w kłopotach, i którzy pomagaliby tobie, gdybyś ty je miał. (s. 56)

Użytkownik: Pingwinek 12.09.2018 23:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilka cytatów z książki A... | KKwiat
Twoja czytatka z cytatami zainspirowała mnie do sięgnięcia po "Aforyzmy i sarkazmy" Marka Twaina. Też wyłowiłam z tej niewielkiej książeczki wiele przekonujących sentencji :-)