Dodany: 24.03.2016 21:59|Autor: ahafia

Czytatnik: Groch z kapustą

'The Curious Incident of the Dog in the Night-Time', Mark Haddon

Świetna książka napisana z punktu widzenia autystycznego chłopca. Christopher ma 15 lat i pełną świadomość tego co lubi i toleruje, a czego nie. Ani nie nazywa, ani nie traktuje siebie jako różnego od pozostałych ludzi. Jest bardzo racjonalny i zawsze jasno tłumaczy każde swoje zachowanie - wystarczy przyjąć jego optykę i nic już nie wydaje się dziwaczne. Jego ojciec to wie i bardzo się stara, ale nie zawsze się wszystko udaje i wtedy staje się bezsilny.
Doskonała lektura dla każdego, kto chciałby poznać autystyczny świat i kto musi się z nim mierzyć, przede wszystkim zaś dla rodziców i członków rodzin autystów, nauczycieli i znajomych. Książka bywa zabawna, ale nie taka znowu łatwa w odbiorze. Przyznam, że mimo wcześniejszej wiedzy na ten temat, chwilami odkładałam książkę zmęczona rytuałami i ultra szczegółowymi wyjaśnieniami bohatera oraz świadomością, jak bardzo ludzie ze spektrum zmagają się z rzeczywistością.

"I like dogs. You always know what a dog is thinking. It has four moods. Happy, sad, cross and concentrating. Also dogs are faithful and they do not tell lies because they cannot talk."

ocena - 6

Dziwny przypadek psa nocną porą (Haddon Mark)