Dodany: 01.02.2010 17:06|Autor: Emma:)

Ogólne> Matury

Legendy arturiańskie

Mój temat: Różne interpretacje legendy arturiańskiej. Przedstaw, analizując wybrane teksty literackie.

Bardzo spodobał mi się temat, ale chyba jestem za mało zorientowana w tym temacie na dzień dzisiejszy, wiec gdyby znalazł się ktoś obeznany i chcący pomóc byłabym wdzieczna.

Jak narazie zdecydowałam się na:
"Opowieści Okrągłego Stołu" Boulenger Jacques - do przedstwienia średniowiecznej wersji, gdzie nacisk połozony jest na chcrześcijaństwo nie celtyckie wierzenia i obrzedy-jak było w wersjach najwcześniejszych i jak to jest w "Mgłach Avalonu"- mój kolejny wybór.
Następnie myślałam o White Terence Hanbury "Był sobie raz na zawsze król" jednak wszystko co wiem to pojedyńcze recenzje lub kilka zdań w mojej lit. przedmiotu - A. Berthelot"Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu" oraz A. Sapkowski "Świat króla Artura Maladie".

Gdyby ktoś potrafiłby wskazać jeszcze jakąś ksiązkę i wskazał mi jakas rożnice w porównaniu z tymi podanymi przeze mnie to byłabym ogromnie wdzięczna.

P.S. Chętnie dowiedziałabym się co sadzicie też o książce White'a.

Z góry dziękuję,
Em
Użytkownik: Mendog 19.02.2010 18:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój temat: Różne interpre... | Emma:)
Hmm ciekawy temat. Otóż Sapkowski dokonuje analizy treści pod względem filologicznym i genezy problematyki. Pozycja zresztą bardzo dobra.
Teraz tak, nie wiem jak wyobrażasz sobie swoją prace. jeśli chcesz pójść tropem czy za pomysłem Sapkowskiego warto by przejrzeć broszurkę prof. Samsonowicza pt "O historii Prawdziwej" oraz pracę prof. Banaszkiewicza "Podanie o Piaście i Popielu...". Pierwsza praca w ciekawy i niezbyt trudny sposób tłumaczy i opowiada o powstawaniu mitów i o ty jak one ewoluują i jakie maja życie, bo mity żyją. jest tez tam fragment o legendzie arturiańskiej. Banaszkiewicz zaś stawia na analizę porównawczą tekstu legendy o Popielu, gdzie wykorzystuje dość szeroki materiał porównawczy między innymi z krajami celtyckimi i ichnia tradycja. Opiera się on na pracach Dumezila chyba nie wydanych w naszym języku. To tak gdybyś miała zamiar zająć się tym od strony interpretacji samego tekstu i jak owa interpretacja zmieniała się w czasie zależnie od aktualnych potrzeb.
pozdrawiam.