Dodany: 2016-03-10 13:37|Autor:

Książka: Małe życie
Yanagihara Hanya
Notę wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

nota wydawcy


Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników.

Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć.

Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości. Co będą gotowi poświęcić, by ratować Jude’a, pogrążającego się w mroku?

Oto poruszająca do głębi opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o życiu w bólu, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.


Powieść „Małe życie” w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces wśród krytyków i czytelników – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. „The New York Times”, „The Washington Post”, „The Wall Street Journal”, „The Guardian”, The BuzzFeed, The Goodreads, „Oprah”). Prawa do opublikowania powieści dotychczas sprzedano do dwudziestu krajów.


„2015 był to rok ogromnych i ogromnie nagłośnionych amerykańskich powieści, a tą, która zawładnęła wszystkimi, była faworytka w konkursie o Nagrodę Bookera: powieść »Małe życie« Hanyi Yanagihary, która jednych wprawiła w zachwyt, innych w irytację”.

Justine Jordan, „The Guardian”


„Ta potężna powieść dowodzi, że Yanagihara to obecnie jedna z najwybitniejszych amerykańskich powieściopisarek. Oto pełne rozmachu studium traumy i przyjaźni, tak wnikliwe i inteligentne, że będzie miarą wszystkich powieści podejmujących podobne tematy (a jest ich wiele)”.

Sam Sacks, „The Wall Street Journal”


„Zamiłowanie do detali i analiza kilku dekad życia bohaterów pozwoliły Yanagiharze stworzyć przenikliwe studium charakterów, tyleż budujące, co druzgoczące. To życie jak każde inne, ale pod jej piórem staje się tkliwe i znaczące, wzruszające i wyjątkowe; wcale nie takie »małe życie«”.

Nicole Lee, „The Washington Post”


„Wyśmienita, niepokojąca powieść, która z portretu pokolenia zmienia się w mroczną, choć przepełnioną czułością historię. To poruszające studium ludzkiego okrucieństwa ma bowiem kontrapunkt: pokrzepiającą moc przyjaźni”.

„The New Yorker”


Hanya Yanagihara (ur. 1975, Los Angeles) – pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka i dziennikarka, od lat mieszka w Nowym Jorku. Współpracowała z luksusowym pismem „Conde Nast Traveler”, a obecnie sprawuje funkcję wicenaczelnej magazynu „T: The New York Times Style Magazine”. Jej debiutancka powieść, „The People in the Trees”, ukazała się w 2013 roku, zbierając bardzo dobre recenzje. Wydana w 2015 roku powieść „A Little Life” („Małe życie”) stała się wielkim bestsellerem, uczyniła z autorki gwiazdę pierwszej wielkości i przyniosła jej nominacje do najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych i w Anglii.

[W.A.B., 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2713
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 19
Użytkownik: jolekp 2016-06-03 17:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Poruszający obraz dojrzew... | LouriOpiekun BiblioNETki
Co prawda jeszcze nie skończyłam tej książki i podejrzewam, że ten stan jeszcze trochę potrwa, bo to dość opasłe tomiszcze, ale chciałam się podzielić moimi spostrzeżeniami na tę chwilę (obecnie jestem w okolicach 150 strony).
Dziwna to książka, bo z jednej strony interesująca (naprawdę ciekawi mnie co się tam dalej stanie), a z drugiej zupełnie nie wciąga i mam wrażenie, że mogłabym robić sobie przerwy w lekturze nawet na kilka dni i nic by mnie od środka nie zżerało (a to nie wróży dobrze). Zupełnie nie pomaga mi przy tym podział na rozdziały, które są irytująco długie (niektóre potrafią mieć nawet po 100 stron). Nie lubię przerywać rozdziału w połowie, a z drugiej strony też nie zawsze mogę siedzieć przykuta do książki przez kilka godzin, aż w końcu dobrnę do następnego "numerka".
A to co mnie najbardziej zadziwia i nawet po trosze przeraża w tej książce ukryję w spoilerze (nie są to raczej jakieś bardzo kluczowe fakty, ale opis na okładce o tym nie wspomina). Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: asia_ 2016-06-03 20:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Co prawda jeszcze nie sko... | jolekp
Mnie również uderzyło to, o czym piszesz w ukrytej części. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2016-06-03 20:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie również uderzyło to,... | asia_
Pisałem o tym już przy zajawce Wiadomości na głównej:

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: jolekp 2016-06-03 20:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Pisałem o tym już przy za... | LouriOpiekun BiblioNETki
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2016-06-03 23:36 napisał(a):
Odpowiedź na: (Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu)... | jolekp
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Użytkownik: asia_ 2016-06-04 00:07 napisał(a):
Odpowiedź na: (Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu)... | LouriOpiekun BiblioNETki
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-02-28 07:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Poruszający obraz dojrzew... | LouriOpiekun BiblioNETki
A propos Nowego Jorku - szykuje się prawdopodobnie świetna powieść obyczajowa o tym mieście, już zapowiedziano:
Miasto w ogniu (Hallberg Garth Risk)

"Powieść, na jaką Nowy Jork zasługiwał od dawna.

Nowy Jork, 1976. William Hamilton-Sweeney, dziedzic jednej z największych amerykańskich fortun, który wyrzekł się rodziny, i jego siostra Regan. Mercer i Keith, mężczyźni, którzy ich kochają. Charlie i Samantha, zbuntowani nastolatkowie z przedmieść, których uwiodła budząca się na Manhattanie scena punkowa. Ogarnięty obsesją reporter i detektyw pragnący dowiedzieć się, co każdy z nich ma wspólnego z postrzeleniem Samanthy w Central Parku w sylwestrową noc.

Zbrodnia kładzie się cieniem na życiu bohaterów, ich związkach i przyjaźniach. A poszukiwanie prawdy sprawia, że każdy, nawet najmroczniejszy sekret zostaje odkryty. Kiedy 13 lipca 1977 roku miasto pogrąży się w mroku, życie każdego z bohaterów nieodwracalnie się zmieni.

„Miasto w ogniu” to porywająca i piekielnie inteligentna powieść o miłości, zdradzie i przebaczeniu. O sztuce, prawdzie i rock and rollu. O tym, czego wymagamy od innych i czego potrzebujemy do życia."

976s. - chyba się niezła literacka wyżerka szykuje :)
Użytkownik: koczowniczka 2017-02-28 08:15 napisał(a):
Odpowiedź na: A propos Nowego Jorku - s... | LouriOpiekun BiblioNETki
A nie lepiej tę notę wydawcy wkleić na stronę „Miasta w ogniu”? Tu jest miejsce na dyskusje o „Małym życiu”...
Użytkownik: miłośniczka 2017-02-28 08:24 napisał(a):
Odpowiedź na: A nie lepiej tę notę wyda... | koczowniczka
Dlaczego? Trochę dygresja, ale przecież dygresje też są ok. ;-)
Użytkownik: koczowniczka 2017-02-28 08:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Dlaczego? Trochę dygresja... | miłośniczka
Wystarczyłoby podać link do noty wydawcy. Albo przynajmniej ukryć tę notę pod paplą, by nie wydłużać wątku. Nie każdy lubi tego rodzaju „dygresje”. :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-02-28 09:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Wystarczyłoby podać link ... | koczowniczka
???

Co to znaczy "nie każdy lubi"??? W jakim kontekście? Przecież nikt tego czytać nie musi...
Użytkownik: koczowniczka 2017-02-28 09:49 napisał(a):
Odpowiedź na: ??? Co to znaczy "nie ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Regulamin zabrania umieszczania tej samej informacji wielokrotnie. A Ty pod dwiema książkami wkleiłeś tę samą notę.
W sobotę zacznę wreszcie czytać „Małe życie”. :)
Użytkownik: misiak297 2017-02-28 09:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Regulamin zabrania umiesz... | koczowniczka
Ale się cieszę! Przybędzie nam głos do dyskusji:)
Użytkownik: misiak297 2019-05-22 17:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Regulamin zabrania umiesz... | koczowniczka
Koczowniczko, i jak Ci poszła lektura "Małego życia"? Wiem, że post sprzed dwóch lat, ale lepiej późno niż wcale:)
Użytkownik: koczowniczka 2019-05-22 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Koczowniczko, i jak Ci po... | misiak297
Niedługo podzielę się wrażeniami. :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-02-28 08:50 napisał(a):
Odpowiedź na: A nie lepiej tę notę wyda... | koczowniczka
"Miasto w ogniu" dostało tę notę - jako notę właśnie. Tutaj wkleiłem jej treść, ponieważ powieść Yanagihary reklamuje się m.in. jako portret Wielkiego Jabłka - dla mnie to pasuje, szczególnie, że zwrócić może uwagę czytelników "Małego życia", najmocniej tych, którzy (tak jak ja) szukali w tej powieści portretu NY właśnie :)
Użytkownik: koczowniczka 2017-11-18 12:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Poruszający obraz dojrzew... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tutaj jest bardzo ciekawa recenzja tej książki https://trans-ksiazkowy.blogspot.com/2017/10/dobre-i-ze-zycie-czyli-o-maym-zyciu.html
Użytkownik: misiak297 2017-11-29 11:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Tutaj jest bardzo ciekawa... | koczowniczka
Wreszcie znalazłem chwilę, żeby przeczytać! Dzięki za ten tekst - autorka rzetelnie zanalizowała powieść, ale jednak nie ze wszystkimi jej wnioskami się zgadzam.

A Ty, Koczowniczko, przeczytałaś już "Małe życie"?
Użytkownik: koczowniczka 2017-11-30 15:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Wreszcie znalazłem chwilę... | misiak297
Na razie przeczytałam mniej niż połowę...
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: