Dodany: 09.03.2016 11:26|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydarzenia wokół wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”

Wystawy WarszawaWarsztaty fotograficzne z Filipem Springerem, spotkanie na temat powojennej mody z Karoliną Sulej i wirtualny spacer po „wyzwolonym” mieście z Jerzym S. Majewskim to tylko część wydarzeń towarzyszących wystawie „Na nowo. Warszawiacy 1945-55” w Domu Spotkań z Historią.

Wystawa, otwarta 20 lutego z okazji 10. urodzin Domu Spotkań z Historią, przyciągnęła już  ponad 3500 zwiedzających. Na czas jej trwania DSH zorganizował w swojej siedzibie przy ulicy Karowej 20 cykl wydarzeń specjalnych dotyczących miasta, architektury, historii, mody, kultury.

W programie znalazły się m.in.: warsztaty dla dzieci o odbudowywaniu stolicy, warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem, spotkania z Cezarym Polakiem na temat Warszawy wg Wiecha i Tyrmanda oraz kultury Warszawy 1945-55, przegląd warszawskiej prasy z pierwszej powojennej dekady z Michałem Ogórkiem, a także wydarzenia związane z Nocą Muzeów w DSH: zabawy i warsztaty dla dzieci i dorosłych, muzyka na żywo oraz degustacja warszawskich przysmaków. Ostatnim punktem programu będzie dwudniowy finisaż (11-12 czerwca). Na wszystkie wydarzenia i wystawę wstęp wolny.

Wśród marcowych atrakcji znajdą się:

9 marca (śr.), godz. 19.
Warszawa 1945-55: Wirtualny spacer po „wyzwolonym” mieście
Prowadzenie: Jerzy S. Majewski (dziennikarz, historyk sztuki, varsavianista)

15 marca (wt.), godz. 19.00
Warszawa 1945-55 i jej fotografowie
Prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek (dziennikarka, fotoedytorka)

17 marca (czw.), 19.00
Warszawa 1945-55: Moda Polska. Komisy, bazary i cedety
Prowadzenie: Karolina Sulej (dziennikarka, autorka książki „Modni”)

Ekspozycja „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”, przygotowana we współpracy z Polską Agencją Prasową, prezentuje życie codzienne mieszkańców Warszawy w pierwszej dekadzie po II wojnie światowej. Wystawa ma na celu ukazać heroizm życia w ruinach, fantazję warszawiaków, ich pełnię życia, pragnienie odbudowy stolicy, radość z drobnych czynności, pomimo powojennej traumy, presji propagandy i panującej wówczas biedy. Odwiedzający mają możliwość zapoznać się nie tylko ze zdjęciami bardzo znanymi, które stały się już warszawskimi ikonami, ale także z wcześniej niepublikowanymi. Autorami są najznakomitsi polscy fotoreporterzy oraz fotoreporterzy zagraniczni, którzy odwiedzali Warszawę w tamtym okresie. Zdjęcia dopełniają materiały filmowe oraz relacje mieszkańców stolicy.

Więcej informacji:

www.dsh.waw.pl

Użytkownik: crazyfrog326 15.03.2016 17:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Warsztaty fotograficzne... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To była świetna wystawa. Dawno nie byłem na równie interesującym wydarzeniu.