Dodany: 26.01.2010 22:33|Autor: Isgenaroth

To nie tylko kryminał


Elaine Dawson, młoda dziewczyna mieszkająca na angielskiej wsi, musi podjąć decyzję. Czy może pozostawić swojego kalekiego brata, którym od czasu jego wypadku się zajmuje i polecieć samolotem do Gibraltaru, na ślub dawnej koleżanki Rosany. Decyzja ta nie jest łatwa, brat nie pomaga w jej podjęciu, żądając praktycznie od siostry całkowitego poświęcenia. Jednak Elanie decyduje się na wyjazd i kiedy dociera na lotnisko, aby odbyć swoją podróż, okazuje się, że z powodu mgły wszystkie loty zostały odwołane. Zrozpaczona dziewczyna załamuje się, uważa, że wszystko w życiu sprzysięgło się przeciw niej. Nic się jej nigdy nie układa, jest skazana tylko na swojego sparaliżowanego brata. Zapłakaną i zrozpaczoną spotyka na lotnisku adwokat Marc Reeve, który proponuje jej nocleg w swoim domu. I w tym miejsc ślad po Elanie się urywa. Nie dociera ona na ślub przyjaciółki, nie powraca też do domu, do brata. Marc Reeve, po doniesieniach prasowych o jej zaginięciu, sam zgłasza się na policję, twierdząc, że kobieta następnego ranka wyszła od niego z domu i on osobiście odprowadził ją do kolejki miejskiej, skąd dalej miała udać się na lotnisko. Pomimo tego, dla prasy oraz zrozpaczonego brata Elanie Marc staje się jedynym podejrzanym. Historia ta doprowadza go na skraj rozpaczy.

"Ostatni ślad" nie jest tylko zwykłą powieścią sensacyjną. Nie podaruje nam jedynie tanich chwytów kryminalnych. W doskonale prowadzony wątek sensacyjny autorka wplotła takie tematy, jak rozpad małżeństw i, co ważniejsze, cierpienie dzieci z tego powodu. Zatem w książce znajdziemy postać młodego i zbuntowanego Roberta, który nie potrafi radzić sobie z problemem rozpadającej się rodziny. Całą swoją niemoc przeobraża w bunt, przywdziewając maskę obojętności. Tak naprawdę jest dzieckiem potrzebującym miłości i czułości. Potrzebującym kochających rodziców.

Bardzo ważnym elementem powieści jest temat niepełnosprawności i problemów z nią związanych. Autorka pokazuje czytelnikowi młodego mężczyznę, który został kaleką jakby na własne życzenie. Geoffrey jest zgorzkniałym człowiekiem, którego nie interesuje nic więcej poza jego nieszczęściem. Wymaga od innych bezgranicznego szacunku, próbuje zawładnąć życiem opiekującej się nim siostry. Kiedy tej siostry zabraknie, nie potrafi sprostać swojemu życiu. Nie może poradzić sobie z problemami przeszłości, którą ciągle żyje.

Na koniec pozostawiam obecnie aktualny, choćby dzięki trylogii "Millenium" Stiega Larssona, temat przemocy wobec kobiet. W powieści tej ukazane jest zmuszanie do prostytucji, wymuszanie całkowitej uległości oraz bezwzględnego posłuszeństwa kobiety względem mężczyzny. To, co przeczytamy, przerazi i zmusi do zastanowienia.

Tak, bowiem książka ta nie jest tylko zwykłą powieścią, zawierającą jedynie wątek sensacyjny. Poruszane przez autorkę ważne problemy społeczne faktycznie powodują, że czytelnik zastanawia się nad życiem, dokonanymi wyborami i ich konsekwencjami.

Uważam, że warto także wspomnieć o klimacie stworzonym przez pisarkę. Akcja powieści rozgrywa się częściowo w Londynie, a przeważnie na angielskiej wsi. Ja, czytając "Ostatni ślad", odczuwałem spokój i jakby rozleniwienie, wypływające z tekstu. Dodałem do tego jeszcze cichą, dobrą muzykę i poczułem się jakbym oglądał bardzo dobry film.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 5271
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: lirael 27.01.2010 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Elaine Dawson, młoda dzie... | Isgenaroth
Bardzo podoba mi się Twoja recenzja.
Książkę przeczytałam w tym miesiącu i zrobiła na mnie spore wrażenie. Krótkim podsumowaniem niech będzie fakt, że natychmiast po skończeniu tej powieści popędziłam do księgarni, żeby kupić dwie kolejne pozycje tej autorki :)
Minusy "Ostatniego śladu" to w moim odczuciu chwilami nadmiar słów (wolę jednak skandynawską oszczędność :) i pewien brak wiary w możliwości czytelnika, któremu profilaktycznie nie pozostawia się zbyt wielkiego pola do popisu w kwestii interpretacji wydarzeń - prawie wszystko zostaje wytłumaczone i przeanalizowane za nas.
Ciekawa jestem, jak spodobają mi się inne powieści Charlotte Link.
Serdecznie pozdrawiam.
Użytkownik: Isgenaroth 27.01.2010 20:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo podoba mi się Twoj... | lirael
Ja jestem już po lekturze Przerwanego milczenia i Domu sióstr. Zapraszam na strony tych powieści w Biblionetce, w celu zapoznania się z opinią. Tak jak i tę ksiązkę, tamte także bardzo polecam.
Użytkownik: bolognesi 17.04.2011 21:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Elaine Dawson, młoda dzie... | Isgenaroth
To moja pierwsza książka tej autorki i na pewno sięgnę po kolejne!
Swietny klimat, w ogóle nie czułam, że nie napisała jej Angielka (akcja dzieje się w Wielkiej Brytanii), a Niemka. Aż z ciekawości poszukałam informacji czy Charlotte Link nie mieszka jednak w Wielkiej Brytanii (nie mieszka). Swiadczy to bardzo dobrze o pisarce, że oddaje świetnie realia jednak obcego sobie gruntu.
Co do powieści : wciągająca intryga, ciekawi bohaterowie (i szczegółowo opisane ich problemy i emocje - można ich dzięki temu lepiej poznać, zrozumieć postępowanie, decyzje), choć przyznaję, że w pewnym momencie zaczęłam obawiać się takiego rozwiązania i finału, i szczerze mnie zasmucił taki koniec.... Ale dzięki temu zapamiętam tę książkę na dłużej...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: