Dodany: 05.03.2016 15:30|Autor:

Książka: Ten okrutny wiek
Wołoszański Bogusław
Notę wprowadził(a): KKwiat

cytat z książki

Arcyksiążę Franciszek Ferdynand przyjechał 28 czerwca 1914 roku do Sarajewa, gdyż gubernator generał Oskar Potiorek zagwarantował mu pełne bezpieczeństwo. Nikt nie wiedział, że gubernator był człowiekiem niespełna władz umysłowych. Arcyksiążę i jego małżonka zginęli w zamachu, co stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej. Tak śmierć dwojga ludzi spowodowała śmierć dziesiątek milionów żołnierzy i cywilów, którzy padli na polu bitwy lub zmarli z głodu, chorób, wycieńczenia. Taka jest historia XX wieku.
W tej książce znajdziesz, Drogi Czytelniku, opis sensacyjnych wydarzeń rozgrywających się w gabinetach szefów rządów, kazamatach tajnej policji, sztabach wojsk i na polach bitew. Będziesz mógł odpowiedzieć, czy Lenin był agentem niemieckim. Dlaczego w 1939 roku Stalin zlekceważył ostrzeżenia szpiega Richarda Sorgego, informującego o terminie niemieckiej agresji? Co uratowało marszałka Żukowa w 1946 roku? Dlaczego komisja Warrena okłamała świat w sprawie śmierci Johna Kennedy'ego? Będziesz mógł poznać dwa najważniejsze dni z życia Nikity Chruszczowa, walczącego o zachowanie władzy, przebieg wielkiej akcji wojskowej i politycznej po nacjonalizacji Kanału Sueskiego w 1956 roku i bezwzględną walkę o władzę na Kremlu po śmierci Leonida Breżniewa.
Książka ta, oparta na scenariuszach telewizyjnych programów „Sensacje XX wieku", zawiera 24 obrazy sensacyjnych wydarzeń, które zadecydowały o historii naszego stulecia. Wieku, w którym żyjemy*.

* Bogusław Wołoszański, "Wstęp", w: "Ten okrutny wiek", wyd. Sensacje XX wieku; Colori, 1995, s. 5.