Dodany: 26.01.2010 20:19|Autor: pankracja

Książka: Mitologia Słowian
Gieysztor Aleksander

1 osoba poleca ten tekst.

Boskie sprawy


Nie wiesz, w co wierzyli Twoi przodkowie, pieronie jeden? Bodajby cię Weles skrofułami pokarał, a Marzanna na dno za sobą pociągnęła!

Słowiańskie wierzenia w ogromnej części stanowią nierozwikłaną tajemnicę. Panteon bogów naszych przodków zapewne nie był uboższy, a niebiańska ingerencja w ziemskie życie mniej emocjonująca, niż w powszechnie znanych, "klasycznych", mitach. Niestety, niewielka liczba źródeł nie pozwala na stworzenie słowiańskiego dzieła na wzór "Mitologii Greków i Rzymian" Parandowskiego.

Książka Gieysztora to dzieło ściśle naukowe, do bólu analizujące znaczeniowe konotacje słów i odniesienia do obcych wierzeń. W tym wszystkim gubi się gdzieś główny nurt, czyli opis bogów oraz ich funkcji i znaczenia w życiu naszych przodków. Mimo to warto znać "Mitologię Słowian", chociażby po to, żeby zabłysnąć wiedzą podczas wizyty u Trzygłowa na wyspie Wolin...

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2435
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: ambarkanta 05.03.2010 08:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiesz, w co wierzyli ... | pankracja
Niestety, czytałem tylko "Religię Słowian" Szyjewskiego - autor jednak naturalnie odwołuje się do Gieysztora. Niedawno zauważyłem zadziwiającą dokładność opisów słowiańskich realiów w komiksach Janusza Christy.
Dzięki za przypomnienie tej fundamentalnej pracy w temacie naszych przodków.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: