Dodany: 2010-01-25 14:14|Autor: Luck Carpenter

Czasy Jana III Sobieskiego


Kolejna powieść z cyklu "Dzieje Polski" przedstawia okres panowania Jana III Sobieskiego widziany oczami jednego z jego najbliższych dworzan. Jest nim właśnie tytułowy bohater - Adam Polanowski. Bohater wstępuje na służbę u hetmana wielkiego koronnego w 1673 r., tuż przed jego wyprawą chocimską. Służy wiernie hetmanowi, a następnie monarsze. Dwór królewski opuszcza w 1697 r., po obiorze nowego króla.

Polanowski jest bacznym obserwatorem toczących się wydarzeń i ich obiektywnym komentatorem. Widzimy walki hetmana, a następnie króla Jana III z Turkami, obiór Sobieskiego na króla, wyprawę wiedeńską, dalsze walki z Turkami, wszystkie najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne czasów króla Jana. Widzi czytelnik starania monarchy o wzmocnienie władzy królewskiej, o uratowanie tracącej powoli na znaczeniu Rzeczypospolitej, próby utworzenia własnej dynastii. Ponadto dzięki bacznym obserwacjom tytułowego bohatera może obserwować dwór królewski, jego życie, wydarzenia na nim zachodzące, intrygi, których tam nie brakuje.

W sumie powieść stanowi doskonały obraz czasów panowania króla Jana III Sobieskiego - ostatniego wielkiego monarchy na tronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Czasy, które stanowiły ostatni okres wielkości i znaczenia Państwa Polskiego na arenie międzynarodowej. Ponadto można w powieści zaobserwować tworzenie się szkodliwych mechanizmów powodujących powolny upadek państwa. Czytelnik dostrzega tragiczną wewnętrzną sytuację kraju, bezwzględną walkę magnackich stronnictw politycznych, która wówczas rozgorzała, a szczególnie miała się nasilić po śmierci ostatniego z wielkich polskich monarchów. Król Jan przedstawiony jest na kartach powieści z jednej strony jako władca rycerski, waleczny, wielki i zwycięski wódz, z drugiej - jako postać tragiczna. W polityce wewnętrznej musi on przez cały okres panowania stawiać czoło nie tylko wrogiej sobie magnaterii, osłabiającej państwo, lecz nawet członkom własnej rodziny. Czy z walki tej może i będzie w stanie wyjść obronną ręką?

Doskonale przedstawiony w powieści obraz Rzeczypospolitej za czasów Jana III Sobieskiego, barwny język, ciekawa i szybko tocząca się akcja czynią "Adama Polanowskiego..." utworem atrakcyjnym dla odbiorcy. Powieść z czystym sumieniem pragnę polecić czytelnikom.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2627
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: lachus77 2010-02-03 10:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna powieść z cyklu "... | Luck Carpenter
Od recenzji książki Paukszty do recenzji powieści Kraszewskiego minęło zaledwie kilka dni, stąd wniosek, że te utwory czytałeś w błyskawicznym tempie. Mam pytanie - ile czasu średnio poświęcasz dziennie na lekturę, bo że czytasz je szybko, nie ulega wątpliwości?
Użytkownik: Luck Carpenter 2010-02-04 14:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Od recenzji książki Pauks... | lachus77
Ostatnie dwie recenzowane powieści przeczytałem w ciągu kilkunastu dni. Miałem trochę dni wolnych z racji świąt. Dlatego więcej czasu mogłem poświęcić na czytanie. Średnio dziennie potrafię przeczytać 40-50 stron.
Użytkownik: lachus77 2010-02-05 08:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie dwie recenzowane... | Luck Carpenter
40-50 stron w jakim czasie?
Użytkownik: Luck Carpenter 2010-02-06 14:13 napisał(a):
Odpowiedź na: 40-50 stron w jakim czasi... | lachus77
Czytam średnio 40-50 stron dziennie. Niekiedy mniej lub więcej, w zależności od czasu jakim dysponuję. Chciałbym zwrócić twoją uwagę na jeden fakt. Jeżeli recenzuję w ciągu kilku dni kilka powieści, nie oznacza iż każdą z nich przeczytałem w 1-2 dni. Nie mam możliwości czytać w tak ekspresowym tempie. Tak na przykład kilka powieści Kraszewskiego przeczytanych w ciągu ostatniego roku jeszcze nie zrecenzowałem. Zrobię to wkrótce. Pozdrawiam.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: