Dodany: 19.02.2016 01:02|Autor: Florice

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Klimatyczne fantasy/sci-fi dla nastolatki

Kuzynka w wieku licealnym dopiero niedawno odkryła świat książek. Przeczytała m. in. Harrego Pottera, Władcę Pierścieni, ksiażki dla młodzieży Zafona i męczy mnie o polecenie czegoś nowego. Pomożecie?
Z tego co zauważyłam, lubi powieści z nutką horroru, głównie fantasy, a ja dawno już nie czytałam niczego młodzieżowego i nie wiem co nowego "wyszło" dla młodych czytelników.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 19.02.2016 07:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kuzynka w wieku licealnym... | Florice
Kroniki Drugiego Kręgu (bardzo dobrze napisany cykl, z nastoletnimi bohaterami i licznymi atrybutami klasycznej fantasy)
Grisza (w klimacie przypominającym dawną Rosję, z silną magią i niesamowitymi stworami; znam tylko 1 część, ale widzę, że ukazały się już 2 kolejne)
Saga o Rubieżach (a tu klimat prekolumbijskiej Ameryki)
Trylogia Czarnego Maga (typowo młodzieżowa, z nauką w szkole magów i pierwszą miłością)
Siedem Królestw [Kristin Cashore] (również typowo młodzieżowa, z dziewczyną w roli głównej; niestety wydano tylko 2 tomy)
Artemis Fowl (fantasy ze szczyptą SF, toną swoistego humoru i nastoletnim bohaterem; niestety dalsze tomy mocno wtórne)
Belgariada (bardzo miła klasyczna fantasy z nastoletnim bohaterem, który okazuje się KIMŚ)
Trylogia Magistrów (dość mroczna seria z dziewczyną-magiem w roli głównej; 2 tomy b.dobre, trzeci słaby)
Fionavarski gobelin (dobrej jakości cykl z motywem przenikania się światów; bohaterowie trochę starsi, bo studenci)
Dziedzictwo [Christopher Paolini] (klasyczna młodzieżowa fantasy, a nawet więcej, bo i bohater, i autor nastoletni; ma trochę drobnych niedociągnięć technicznych, ale klimat bardzo przyjemny)
Krąg Magii [Tamora Pierce] (nastoletnie bohaterki szkolące się na magów; napisany średnio, ale znam parę młodych osób, którym się podobało)
Mroczne materie (typowa fantasy dla starszych dzieci/młodzieży, choć dość mroczna; 1 i 2 tom całkiem dobry, trzeci słaby)
Legenda Drizzta (mój ulubiony cykl - klasyczna fantasy z autorskimi innowacjami, obecne wszystkie główne rasy - elfy jasne i mroczne, ludzie, krasnoludy, niziołki - i tony wszelkiej magii, a ponadto ładne przesłanie: przyjaźń, lojalność, tolerancja)
Odkrycia Riyrii (proporcjonalnie więcej przygód, niż magii; w roli głównej młodzi złodziejaszkowie i księżniczka)
Dragonlance (długa seria podzielona na podserie - klasyczna fantasy z elfami, smokami, czarodziejami etc.)
Jeźdźcy smoków z Pern (prawie klasyczna fantasy ze smokami jako motywem głównym i szczyptą sf w tle - w katalogu co prawda figuruje jako sf, ale póki tego nie zauważyłam, byłam przekonana, że czytam fantasy)
Jeśli młoda interesuje się wampirami, to jeszcze
Dom nocy (typowo młodzieżowa - światy równoległe, szkoła dla świeżo powołanych nastoletnich wampirów, dużo romansów)
Użytkownik: ania0818 19.02.2016 07:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Kuzynka w wieku licealnym... | Florice
To jak czytała "Władcę Pierścieni" to jeszcze musi przeczytać "Hobbita" :)
A poza tym to może coś Stephena Kinga - "Zielona mila", "Skazani na Shawshank".
Znam też bardzo fajny cykl powieści fantasy Rafała Kosika: "Felix, Net i Nika" - sama czytałam to w czasach gimnazjum/liceum :)
Użytkownik: Florice 19.02.2016 18:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Kuzynka w wieku licealnym... | Florice
Dziękuję ślicznie, z takiej listy na pewno coś wybierze :)
Użytkownik: illerup 20.02.2016 11:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Kuzynka w wieku licealnym... | Florice
Sądzę, że książki Neila Gaimana mogłyby Jej przypaść do gustu.
Użytkownik: CzytamWiecJestem 20.05.2016 22:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Kuzynka w wieku licealnym... | Florice
Przychodzi mi do głowy "Wykreślone imię" Rhiannon Lassiter (fantastyka z nutką horroru), a z nowości s-f dla nastolatek "W objęciach gwiazd" Oliwii Tybulewicz.