Dodany: 04.02.2016 09:58|Autor:

nota wydawcy


Oddajemy w Państwa ręce książkę, która od chwili ukazania się (niewiele ponad pół roku temu) stała się bestsellerem i okrzyknięta została drugą "Ekonomią w jednej lekcji", zaś jej autor, John Tamny, młody publicysta magazynu "Forbes", drugim Henrym Hazlittem. Jesienią tego roku John odwiedzi nasz kraj na zaproszenie Fijorr Publishing, Fundacji FOR oraz Uczelni Asbiro, o czym wszystkich miłośników zdrowego rozsądku powiadomimy.


"Ekonomię zdrowego rozsądku" polecają:

"»Ekonomia zdrowego rozsądku« to wspaniałe dwudziestopierwszowieczne uzupełnienie »Ekonomii w jednej lekcji« Henry’ego Hazlitta. W książce, w której nie znajdziemy wykresów i niezrozumiałych równań (co należy uznać za jej ogromną zaletę), John Tamny przytacza ekscytujące historie z otaczającego nas świata, aby pokazać czytelnikowi, że nie ma nic prostszego niż wzrost gospodarczy. »Ekonomia zdrowego rozsądku« jest odpowiedzią dla wszystkich, którym »tradycyjna ekonomia« zamąciła w głowie".

Arthur Laffer


"John Tamny oferuje szeroki zakres analiz dotyczących najistotniejszych problemów, przed którymi stoi dziś gospodarka amerykańska, od nierówności dochodu i tworzenia miejsc pracy po deficyt budżetowy i reformę systemu podatkowego. Dzięki interesującym przykładom i historiom przedstawia dającą do myślenia argumentację za wolnorynkowym podejściem do gospodarki. Może nie wszyscy się z nim zgodzą, ale nie ma wątpliwości co do tego, że jego perspektywa powinna być częścią dyskusji na temat polityki gospodarczej Stanów Zjednoczonych w nowym tysiącleciu".

Enrico Moretti, profesor ekonomii, Uniwersytet Kalifornijski i autor "The New Geography of Jobs ("Nowa geografia miejsc pracy")


"W nowatorskiej analizie tak zwanego »kryzysu finansowego« John Tamny przekonuje, że w rzeczywistości kryzys ten był po prostu gigantyczną pomyłką sektora bankowego, który lokował kapitał inwestycyjny gospodarki Stanów Zjednoczonych na rynku nieruchomości – retrospekcyjnych dóbr konsumpcyjnych już wtedy będących w nadpodaży. Sprawę pogorszyli politycy, którzy zarówno za czasów administracji Busha, jak i Obamy udzielali wsparcia finansowego bankom i osłabiali dolara dewaluując tym samym całą przedsiębiorczą gospodarkę przyszłości. Rzadko trafia się książka tak przekorna, tak trafna i tak prawdziwa".

George Gilder, autor "Bogactwa i ubóstwa"


"Chciałbyś wiedzieć dlaczego stabilna waluta jest tak ważnym elementem gospodarki wolnorynkowej? Przeczytaj rozdział książki Johna Tamny’ego na temat kluczowego znaczenia niezmiennych, ustalonych standardów – czy to przy odmierzaniu składników na sos do skrzydełek z kurczaka, budowie domu, czy pomiarach czasu sportowców w sprincie na 40 jardów – a stanie się dla ciebie jasne, że pieniądz powinien gwarantować godną zaufania miarę wartości. Rozumowanie oraz język Tamny’ego cechuje przejrzystość i konsekwencja; po przeczytaniu tej książki zrozumiesz, że zalety te powinny charakteryzować również nasze pieniądze".

Judy Shelton, autorka "Money Meltdown" (Koniec pieniądza)


"Ignorując napisaną przystępnym językiem »Ekonomię zdrowego rozsądku« Johna Tamny’ego, czynisz to na własną odpowiedzialność. Czytanie jej jest tak bliskie przeżyciu duchowemu, jak to tylko w tej dziedzinie literackiej możliwe – to przewodnik lepszy niż jakiekolwiek inne ekonomiczne opracowanie. Książka ta powinna być obowiązkową pozycją dla 95 procent absolwentów studiów ekonomicznych – z doktorantami włącznie – którzy nigdy tak naprawdę nie zrozumieli podstaw. Jeżeli irytują cię tak wszechobecne w naszym społeczeństwie niekwestionowane przez nikogo ekonomiczne brednie, dobrze trafiłeś – książka ucina je niczym gilotyna, ukazując jednocześnie prawdziwe, twórcze piękno otaczającej nas rzeczywistości".

Ken Fisher, założyciel i prezes Fisher Investments


"W tej arcyciekawej i prowokacyjnej książce John Tamny uzasadnia rolę wolności jako napędu społecznego i gospodarczego rozwoju. Opierając się na zbiorze opowieści zarówno o spektakularnych sukcesach, jak i druzgocących porażkach »Ekonomia zdrowego rozsądku« odkrywa, jak łatwym do osiągnięcia celem jest powszechna prosperita".

David Resler, emerytowany główny ekonomista Nomura Securities International


"Książka Johna ma wiele zalet. Jest wspaniałą pozycją do nauki ekonomii, przedstawia potężne argumenty za wolnością gospodarczą i w sposób mistrzowski obala ekonomiczne mity. Zamierzam rozdawać ją przyjaciołom niezależnie od ich poglądów przez długi, długi czas".

Cliff Asness, dyrektor zarządzający AQR Capital

[Fijorr Publishing, 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 262
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: