Dodany: 14.01.2010 19:07|Autor:

Książka: Fałszerze
Gide André (Gide Andrzej)
Notę wprowadził(a): owieczka126p

André Gide (1869-1951), pisarz francuski. Już za życia odniósł sukces i cieszył się literacką sławą. Mieszkał w Paryżu, wojnę spędził m.in. w Afryce. Jego publiczne przyznanie się do homoseksualizmu budziło kontrowersje, tym bardziej, że dwukrotnie był żonaty. Uznane za niemoralne i skandalizujące utwory (m.in. "Lochy Watykanu") wpisano na kościelny Indeks Ksiąg Zakazanych. W swoich powieściach z psychologiczną przenikliwością pokazywał wyobcowanie jednostki, odrzucającej konwenanse i normy społeczne. Jego twórczość uhonorowano Nagrodą Nobla w 1947 r.

"Fałszerze" (1926 r.) to utwór oryginalny i wielowątkowy. Pozornie niepowiązane ze sobą epizody w miarę postępowania akcji układają się w jedną całość. Pisarz wypowiada tu swoje poglądy na temat literatury. Jest to powieść autotematyczna - jeden z bohaterów pisze książkę pod tym samym tytułem. Wątków autobiograficznych dopatrywano się w... dwóch postaciach bohaterów książki: jednemu z bohaterów Gide miał nadać swoje zalety, drugiemu zaś wady. W książce pojawia się rozbudowany wątek miłosny.

[TMM Polska, 2007]