Dodany: 2016-01-31 17:37|Autor: kliva

2016 czytelniczy

Tak, kolejny rok, kolejne czytanie.

Styczeń (7) - Idealnie przeciętny. Żadnych odkryć, żadnych naprawdę wielkich gniotów. Ot, taki miesiąc bez emocji.

1. Lalki w ogniu: Opowieści z Indii (Wilk Paulina) - Ocena: 4,0 Fajna pozycja, aczkolwiek trochę chaotyczna i bez wyraźnego celu i narratora, czego bardzo mi brakowało. Szkoda mi też, że nie miałam wersji ze zdjęciami, może pewne zagadnienia byłyby bardziej przystępne.

2. Pokolenie Ikea (Piotr C. (pseud.)) - Ocena: 4,5 Z jednej strony język to dno, główny bohater jest okropnym dupkiem, ale z drugiej jest tu sporo prawdy o facetach, kobietach i życiu. Mimo wszystko przyjemne.

3. Może zawierać orzeszki (O'Farrell John) - Ocena: 4,0 Naprawdę przerażająca historia jak pomyślimy sobie, że faktycznie istnieją tacy ludzie, którzy zmuszają swoje dzieci do wyścigu szczurów. Język i dowcipy sytuacyjne bardzo mi się podobały, poza tym, że żaden z bohaterów nie przypadł mi do gustu, na czele z chorą matką.

4. Stuhrmówka czyli Gen wewnętrznej wolności (Stuhr Maciej, Nowicka Beata) - Ocena: 5,0 Cudny dowód, że jestem w stanie czytać wywiady i książki niebeletrystyczne i dobrze się przy nich bawić. A w dodatku dużo zdjęć przystojnego Stuhra.

5. Każdego dnia (Levithan David) - Ocena: 4,5 Pomysł na historię super, zaczynasz się zastanawiać jak ty zachowałbyś się w podobnej sytuacji. Ale nie mogę wybaczyć autorowi, że zostawiając nas z taką końcówką nie pognał pisać kolejnej części, tylko wciska nam tą samą historię opowiedzianą z innej perspektywy jako tom drugi. Grrry!

6. Witamy w piekle: Wyprawy do miejsc odradzanych przez biura podróży (Joly Dom) Ocena: 4,5 Bardzo ciekawy pomysł na książkę, chociaż pobudki autora wydają mi się zupełnie niejasne. Szkoda, że nie było żadnych zdjęć, to w końcu literatura podróżnicza, a z tekstu wiemy, że autor takowe robił.

7. Pokolenie Ikea: Kobiety (Piotr C. (pseud.)) - Ocena: 4,0 Bohater zachowywał się jeszcze gorzej niż w poprzedniej części, jak przysłowiowy dupek. Zakończenie jednak trochę ratuje całość i otwiera drzwi kolejnej części, w której widzę perspektywy na zmianę charakteru (chociażby i minimalną).

Luty (9) Bardzo nierówny miesiąc, bo po strasznych książkach szukałam bardzo polecanych. Wyszło jak wyszło, klika 2, klika 5. Chciałabym w końcu ocenić coś na 6...

8. Proces (Kafka Franz) - Ocena: 2,0 Męczyłam tę książkę bardzo długo. Może jej nie zrozumiałam i stąd niska ocena, bo wszyscy się zachwycają. Dla mnie jednak była nudna, ciężkostrawna i absurdalna (ale chyba nie w znaczeniu na którym zależałoby autorowi).

9. Trzech panów w łódce, nie licząc psa (Jerome Jerome K. (Jerome Jerome Klapka)) - Ocena: 4,5 Trochę angielskiego humoru, trochę absurdu, generalnie przyjemnie. A dziwi przede wszystkim rok wydania, bo po stylu nijak nie idzie jej do niego przypasować.

10. Alicja w Krainie Zombi (Showalter Gena) - Ocena: 2,5 Źle, bardzo źle. Naprawdę istnieją dobre książki dla nastolatek. Z pewnością istnieją też dobre książki o zombie. Ta niestety nie zalicza się do żadnej z tych kategorii. Historia poprowadzona beznadziejnie, główna bohaterka irytująca do potęgi, jej wybranek płaski i tępy jak gumka do mazania... Wszystko w tej książce było tragiczne. A już tytuł, który sugeruje, że książka ma coś wspólnego z Carollowską Alicją powinien zapewnić autorce miejsce w 7 kręgu piekieł, gdyż tylko imię głównej bohaterki było całym nawiązaniem. Barbarzyństwo i zawiedzenie oczekiwań każdego czytelnika.

11. Inny świat: Zapiski sowieckie (Herling-Grudziński Gustaw) - Ocena: 3,5 W końcu udało mi się dokończyć książkę, którą powinnam była przeczytać jako lekturę. Niekoniecznie mój temat, zupełnie nie mam ochoty czytać, o takich rzeczach. Mimo wszystko napisane lepiej niż Borowski.

12. Światło, którego nie widać (Doerr Anthony) - Ocena: 5,0 Wszyscy polecali, wszyscy porównywali do genialnej "Złodziejki książek". Wszyscy mieli częściowo rację. Mamy wojnę, mamy niewidomą francuską dziewczynkę i zafascynowanego radiostacjami niemieckiego chłopca. Wydarzenia dzieją się dwu, a momentami trzy torowo. Wydarzenia z przyszłości przeplatają się z przeszłością. Zabieg ten trochę mnie irytował, bo to przecież taki samoistny spoiler w książce. Porównania do Złodziejki faktycznie same się nasuwają. Jednak jeszcze nie wiem, co sądzę o tej pozycji. Podobała mi się, historia była opowiedziana świetnie, z napięciem, bohaterowie z krwi i kości, dobrze nakreśleni. Każde zdanie wydawało się bardzo przemyślane i idealnie na swoim miejscu. Z drugiej strony jednak, spodziewałam się jakiegoś mocniejszego punktu kulminacyjnego. Napięcie budowane przez całą książkę zamiast uderzyć prosto w czytelnika, przeszło sobie bokiem, ledwo go muskając. Coś mi nie grało. Jeszcze muszę zastanowić się nad oceną.

13. Jeśli zostanę (Forman Gayle) - Ocena: 5,0 Spodziewałam się tandetnego melodramatu z okropnym językiem i sięgałam raczej z podejściem: "no dobrze, zobaczymy czym zachwyciła tylu ludzi", ale pozytywnie się zaskoczyłam. Książkę czyta się szybko, jest zabawna i bardzo wzruszająca, nawet poleciało mi kilka łez. Skłania też do refleksji i pozwala czytelnikowi docenić to co ma.

14. Hopeless (Hoover Colleen) - Ocena: 3,0 Nie mam zielonego pojęcia dlaczego wszyscy kochają tę pozycję. Przez 2/3 książki nie dzieje się nic. Tyko grafomańskie popisy o typowych problemach nastolatki, co czytałam już tyle razy, że wszystko było wtórne. Potem zaczyna się dramat. Nie tylko bohaterów, ale i mój. W pozostałej części książki autorka upycha wszystko. Całe zło. Przejęłabym się może bardziej, gdyby nie moja totalna znieczulica przy czytaniu reszty. Jedyne co mi się naprawdę podobało to gra słowna z tytułem. I zrozumiałam dlaczego go nie przetłumaczyli. Zgrabne. Kontynuuacji, ani z resztą żadnej kolejnej powieści Hoover nie mam w planach.

15. 52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca (Brody Jessica) - Ocena: 4,0 Szybkie, bezbolesne czytadło. Przewidywalne do bólu, schematyczne, a progres głównej bohaterki klasyczny. Mimo to nawet przyjemnie się bawiłam, bo czyta się błyskawicznie, styl jest dobry, a żarciki nawet zabawne.

16. Podaruj mi miłość: 12 świątecznych opowiadań (antologia; Black Holly, Carter Ally, Peña Matt de la i inni) - Ocena: 4,0 Nakręciłam się bardzo, bo znani autorzy, bo miłość, bo opowiadania. W sumie wyszło dość średnio i bardzo nierówno. Najbardziej podobało mi się pierwsze opowiadanie, "Północ", potem poziom niestety spadł. Szkoda

Marzec (8)

17. Dziecko śniegu (Ivey Eowyn) - Ocena: 3,5 Takie czytadełko z fantastycznym zacięciem. Miałam od dawno w schowku, ale nie wiem, dlaczego się tam znalazła, musiałam mieć jakieś chwilowe zaćmienie. Jednakże na wykład się nadaje. Zakończenie mnie rozczarowało.

18. Bez mojej zgody (Picoult Jodi) - Ocena: 5,0 Ładnie i ciekawie poprowadzony melodramat, z zaskakującą końcówką, która, mimo swojej absurdalności, zaskakuje czytelnika i pozostawia w nim refleksję jakie to życie jest czasem nieprzewidywalne.

19. Elementarz stylu (Tusk Katarzyna) - Ocena: 3,0 Pięknie wydana książka z bardzo irytującą treścią. Zero praktycznych porad budowania stylu, dobierania ciuchów do sylwetki czy urody tylko ogólnikowe wskazówki, bazujące na oklepanych pomysłach i zestawieniach po prostu nudnych. Dodatkowo autorka jest fanką trendów "szaro, czarno i jeszcze więcej czerni, bo kolory są złe i tylko na wiosnę". Nie polecam - wystarczy przejrzeć w Empiku ładne zdjęcia i na tym koniec obcowania z tą książką.

20. Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender (Walton Leslye) - Ocena: 5,5 Niesamowita, magiczna saga rodzinna, która przypominała mi bardzo "Sto lat samotności" tylko w strawniejszym wydaniu. Historia smutna, momentami brutalna i ciesząca mnogością interpretacji. Polecam.

21. Carrie (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) - Ocena: 5,0 Podchodziłam trochę do tej książki ak pies do jeża. Bo King, bo horror, bo raczej nie strefa komfortu. Ale bardzo miło się zaskoczyłam. Bardziej psychologicznie niż strsznie, a do tego urywki tego, co ma się zdarzyć za chwilę podsycały atmosferę. Jak "Cztery pory roku" mnie zniechęciły do Kinga to "Carrie" zdecydowanie zachęciła.

22. W krzywym zwierciadle: Felietony (Stuhr Maciej) - Ocena: 4,5 Felietony niekiedy mądre, niekiedy zabawne. Byłoby lepiej bez tego nie-wiadomo-co na koniec.

23. 50 teorii psychologii, które powinieneś znać (Furnham Adrian) - Ocena: 4,0 Dość długo molestowałam tę książkę, bo nie jest ona do przegryzienia na raz. Idealna na krótkie wyprawy do toalety. Poza tym bardzo nierówna - niektóre rozdziały połykało się w całości, a inne się wlekły.

24. Duża ryba: Powieść o mitycznych proporcjach (Wallace Daniel (ur. 1959)) - Ocena: 3,0 Wielkie rozczarowanie. Film był świetny, magiczny, wciągający. A książka była zlepkiem (niby tych samych) historii, które były opisane w sposób chaotyczny i nieciekawy. Mimo małych gabarytów trochę się męczyłam. Dla fanów realizmu magicznego - stanowczo odradzam, obejrzyjcie film!

Kwiecień (10)

25. Nick i Norah: Playlista dla dwojga (Cohn Rachel, Levithan David) - Ocena: 3,0 Po świetnej księdze wyzwań spodziewałam się czegoś lepszego po tym duecie. Bohaterowie nie do polubienia, akcja prowadzona bez ładu i składu, odnośniki do kapel i piosenek, których nie znam... Ogólnie nie polecam.

26. Upiór Manhattanu (Forsyth Frederick) - Ocena: 3,5 Coś tu miało wyjść, ale nie wyszło. I jeszcze popsuło mi trochę wyobrażenie o najpiękniejszej miłosnej opowieści. A w dodatku wnikanie w milion nieistotnych szczegółów z życia osób pobocznych. Po co?

27. Nostalgia anioła (Sebold Alice) - Ocena: 4,0 Nie do końca wiem, co to było na końcu Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Niemniej jednak książka dość przyjemna (chociaż przy takiej tematyce, ciężko mówić o przyjemności).

28. Wyspa potępionych (De La Cruz Melissa) - Ocena: 4,0 Książka inspirowana filmem wyszła o wiele bardziej głębsza niż film i bardziej rozbudowana. Chwila przyjemności i zupełnie inne spojrzenie na bajki. Jednak czuję się to, że książka była pisana pod 12-13- latków.

29. Od początku do końca (Morawska Olga (Puncewicz Olga), Morawski Piotr (1976-2009)) - Ocena: 3,0 Swoje żale i irytacje przelałam już w recenzji, więc tu tylko mały skrót - styl okropny, zdjęć za mało, a specjalistyczne słownictwo nie wyjaśnione. Nie polecam.

30. Linia serc (Rowell Rainbow) - Ocena: 4,0 Autorka nie umie pisać książek dla dorosłych, bo psychika bohaterów jest na poziomie licealistów. Poczytadełko na jeden raz.

31.Osobliwy dom pani Peregrine (Riggs Ransom) - Ocena: 5,5 Po zwiastunie filmowym spodziewałam się czegoś innego, ale i tak było przyjemnie. Zdjęcia wzbudzające dreszcz. A od książki nie mogłam się oderwać.

32. Miasto cieni (Riggs Ransom) - Ocena: 5,5 Poziom utrzymany, teraz pozostało tylko pytanie: jak dociągnę do września bez następnej części?

33. Perfekcjonistka (Sobolewska Iwona) - Ocena: 2,0 Takie książki wzbudzają we mnie nadzieję, że moja powieść w przyszłości zostanie wydana bez problemu. Fabuła zła, bez ładu i składu. Główna bohaterka irytuje pod sam sufit, a język tak bez polotu, tak potoczny, że czasem rozmowy przypadkowych licealistek w autobusach brzmią mądrzej. Nie. Po prostu nie.

34. Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży: Bez cenzury (Pullman Philip) - Ocena: 4,0 Oczekiwałam zupełnie czegoś innego, a dostałam praktycznie zbiór baśni, tych znanych i lubianych. Bardzo podobały mi się wstawki informacyjne, szkoda, że polecane tam książki są tylko po angielsku.

Maj (5)
35. Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (Masłowska Dorota) - Ocena: 3,5 Nie jest to może arcydzieło jak niektórzy myślą, ale nie jest to też ostatni gniot. Język pozostawia wiele do życzenia, ale taki miał być. Fabularnie kiepsko, ale gdzie życie dresa i uniesienia? Przeciętniak, ale cieszę się, że dowiedziałam się skąd te skrajne opinie.

36. Korona w mroku (Maas Sarah J.) - Ocena: 5,5 Zdecydowanie lepsze od części pierwszej, akcja gęściej upakowana, dramat większy, a romanse bardziej namiętne. A końcówka zwalająca z nóg. Mam nadzieję, że bohaterka skończy tam, gdzie i z kim przewidziałam, ale jeszcze 4 części przede mną.

37. Atlas chmur (Mitchell David (ur. 1969)) - Ocena: 5,5 Bardzo nierówna, przez historie pierwszą i ostatnią nie mogłam się przebić. Natomiast wszystkie inne były świetne. Część o Somni była jedną z bardziej wzruszających rzeczy jakie ostatnio czytałam. Ponadto tak się wciągnęłam w ten świat, że nie mogłam z niego wyjść. Polecam wszystkim.

38. Sekrety urody Koreanek: Elementarz pielęgnacji (Cho Charlotte) - Ocena: 4,5 Przede wszystkim przepiękna warstwa graficzna. Jest taka urocza, że można byłoby zawinąć ją w kocyk i dać kakao. Merytorycznie też nieźle. Konkretne rady, konkretne produkty, a nawet krótki przewodnik po Seulu (chociaż nie do końca wiem, co on robi w książce do pielęgnacji). Napisana przyjaźnie i dla kompletnych laików bardzo przydatna.

39. Zatrute ciasteczko (Bradley Alan) - Ocena: 5,0 W końcu dorwałam ciasteczko! Było śmiesznie, tajemniczo i o dziwo nie irytowała mnie bohaterka super-inteligentka jak na swój wiek. Szkoda, że nie dokopałam się do tej serii jak byłam młodsza.

Czerwiec (7):

40. Zanim się pojawiłeś (Moyes Jojo) - Ocena: 5,0 Przeczytana w zasadniczo 1 dzień. Smutna tak bardzo, że ostatnie 10% ryczałam i jeszcze przez wiele godzin miałam doła. Straszne zakończenie. Może w filmie zmienią? (Ah, ta naiwność)

41. Kłamca (Ćwiek Jakub) - Ocena: 5,5 Wiedziałam, że Ćwiek mnie nie zawiedzie. Jest brutalnie, zabawnie i pełno testosteronu (chociaż chyba grzeczniej niż w "Chłopcach" - może to wpływ aniołów?). Aż mnie wzięła chęć na zagłębienie się w mitologii nordyckiej.

42. Jeśli tylko potrafiłyby mówić (Herriot James (właśc. Wight James Alfred)) - Ocena: 5,0 Książka z zupełnie innej kategorii czytelniczej niż zwykle pochłaniam, ale zdecydowanie warto. Opowieść o weterynarzu, napisana w tak cudowny i zabawny sposób, że sięgnięcie po kolejne części jest obligatoryjne.

43. Mały przyjaciel (Tartt Donna) - Ocena: 4,0 Dziwna książka. Napisana świetnym, plastycznym językiem, byłam pod wrażeniem tej warstwy. Jednocześnie, niepotrzebnie rozwleczona, opisywanie nieistotnych dla fabuły zdarzeń, a co najważniejsze Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

44. Między książkami (Zevin Gabrielle) - Ocena: 4,5 Przeurocza opowieść o molach książkowych dla moli książkowych. Ciekawym smaczkiem były nawiązania do znanych i lubianych przeze mnie książek.

45. Musimy coś zmienić: 14 spojrzeń na pewną historię miłosną (Hall Sandy) - Ocena: 3,0 Pomysł na historię przeuroczy. Ale główni bohaterowie tacy sierotowaci, że chciałoby się ich wziąźć i potrząsnąć. I perspektywa ławki to jednak za dużo.

46. Wiedźma opiekunka: Tom 1 (Gromyko Olga) - Ocena: 5,0 Miło było powrócić do przygód Wolhy. Akcja gnała na łeb na szyję, a najlepsze ma ponoć dopiero się rozpocząć.

Lipiec (6):

47. Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta (Webb Catherine (pseud. Griffin Kate, North Claire)) - Ocena: 3,5 Bardzo, bardzo się zawiodłam. Takie dobre recenzje i koncepcja, a dostałam ponad 400 stron dramatu, opisu tortur i fizyki. Poza tym bardzo chaotyczna, ciężko było się połapać.

48. Wersje nas samych (Barnett Laura) - Ocena: 4,0 Pomysł ciekawy, aczkolwiek trochę za długa. Wątki mieszały się i chyba warto przegryźć na raz, żeby nic nie pomieszać.

49. Czas żniw (Shannon Samantha) - Ocena: 4,5 Piekielnie ciężko jest wciągnąć się. Milion nazw, milion zasad świata, którego nie ogarniasz. Potem jest lepiej, fabuła idzie do przodu, a ja znowu znajduję się w szipie, który nie ma najmniejszych szans. Eh, życie.

50. Magonia (Headley Maria Dahvana) - Ocena: 4,0 Znowu pomysł ciekawy, a wykonanie średnio wyszło. Język postaci tak niedojrzały, że nóż się w kieszeni otwiera. I chyba trochę za bardzo abstrakcyjne - albo nie zrozumiałam do końca zasad. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Za to ogromne brawa dla wydawnictwa - przepięknie wydana książka.

51. Ostatnie dni Królika (McPartlin Anna) - Ocena: 5,0 Mam duży problem z książkami, na których płaczę. Bo skoro mnie wzruszyła tak bardzo to musi być wyjątkowa. Ale z drugiej strony - nie jestem kamieniem, łatwo mnie wzruszyć. Niemniej jednak ta historia była tak urocza i tak słodko-gorzka, że chyba zasłużyła na 5.

52. Instrukcja obsługi Polski (Knapp Radek) - Ocena: 3,5 Strasznie stereotypowa książka o Polakach, ale zupełnie nie dla Polaków. Niby przewodnik turystyczny, ale miesza się z anegdotami z życia autora, gdzie w takiej książce po prostu nie powinno to mieć miejsca. Czyta się szybko, ale to pewnie też z uwagi na małą liczbę stron. Ha! Ale to już połowa z mojego rocznego celu. Dobrze idzie!

Sierpień (5):

53. Marsjanin (Weir Andy) - Ocena: 5,0 Świetna napisana, humorystyczna i nie zanudzająca opisami technicznymi książki sci-fi. Poza tym też bezbłędny pomysł. Polecam wszystkim fanom kosmosu i nie tylko.

54. Carska manierka (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) - Ocena: 3,5 Im dalej w Pilipiuka tym gorzej, dość ciężko było przebić mi się przez tyle historycznych warstw opowiadań.

55. Czwarta ręka (Irving John) - Ocena: 4,0 Intrygujący pomysł, ale zupełnie niemedycznie poprowadzony, co było dość irytujące.

56. Chłopak, który stracił głowę (Whaley John Corey) - Ocena: 4,5 Przyjemna młodzieżówka, z pomysłem przypominającym mi Top modelkę Meg Cabot. Plus za słodko-gorzki finał.

57. Wiedźma opiekunka: Tom 2 (Gromyko Olga) - Ocena: 5,0 Kolejne perypetie Wolhy, a ja po raz kolejny mam zaciesz na czytanie każdej interakcji Wolhy i Renem. I piękne zakończenie, w końcu!

Wrzesień (2):

58. Listy niezapomniane: Korespondencja godna szerszego grona odbiorców (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) - Ocena: 5,0 Świetny pomysł wydawcy z przedtsawieniem listów znanych lub mniej osób. Książkę należy czytać powoli, delektować się każdym listem i odkrywać meandry kserowanych słów.

59. Wstać znowu o ludzkiej porze (Ferris Joshua) - Ocena: 2,0 Strasznie się zawiodłam, taka powieść o dentyście, tak zepsuta filozoficznymi rozważaniami o niczym.

Październik (3):

60. Harry Potter i przeklęte dziecko (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert), Thorne Jack, Tiffany John) - Ocena: 5,0 Zawsze jest miło powrócić do świata Harrego. Mimo, że fabularnie chyba dla młodszych, to nadal pozostała ta magia.

61 i 62 - Nie mogłam sobie odmówić kolejnego przeczytania dwóch pierwszych Harrych.

Listopad (2):

63. Przez stany POPświadomości (antologia; Ćwiek Jakub, Jurek Patryk, Teklak Radek i inni) - Ocena: 5,5 Nie dość, że kwiecistym stylem Ćwieka to jeszcze o podróży życia. Zazdrość trzaska na prawo i lewo, każdy chyba chciałby kiedyś zaliczyć taki wojaż.

64 - I jeszcze trzeci Harry do kompletu

Grudzień:

65. Bóg marnotrawny (Ćwiek Jakub) - Ocena: 5,0 Niczym nie wymuszona rozrywka w czystej postaci.

66. Ciemność płonie (Ćwiek Jakub) - Ocena: 4,5 Trochę przekombinowana miejscami, ale i tak przyjemnie się czytało. Tylko te staropolskie imiona... W życiu tak syna nie nazwę.

67. Wroniec (Dukaj Jacek) - Ocena: 4,5 Mam problem z Dukajem. Jego pokręcony język sprawia, że książki czytam powoli i z niekompletnym zrozumieniem. Tutaj dałam radę, bo książka pisana jednak jak dla dzieci. Bardzo ciekawe spojrzenie na Polskę. I ogromny plus za szatę graficzną. Aż żal czytać wersję elektroniczną, gdzie nie ma efektu.

68. InterŚwiat (Gaiman Neil, Reaves Michael) - Ocena: 4,0 Odkopałam coś jednego z moich ulubionych autorów. Pomysł alternatywnych światów dość ciekawie przedstawiony, ale całość była chyba przeznaczona dla młodszego odbiorcy, bo niektóre zachowania bohaterów były dla mnie mało przekonujące.

69. Moja Ananke (Nowak Ewa) - Ocena: 4,5 Ewa Nowak pisze naprawdę dobre książki, chociaż zdecydowanie przeznaczone dla młodzieży. W lekko moralizatorskim tonie, ale nie przesadnie egzaltowanym. Porusza częste problemy (a nie wzięte z kosmosu, co jest moim częstym zarzutem przy amerykańskich książkach z gatunku young adult) i wlewa trochę ciepła w serca.