Dodany: 30.01.2016 00:39|Autor: misiak297

Czytatnik: Misiakownik

Biblioteczka w Wymarzonym Domu Ani Blythe

Oto fragment powieści Wymarzony dom Ani (Montgomery Lucy Maud). Ewa Moore (znana też jako Leslie) przychodzi z wizytą do Wymarzonego Domu Ani i Gilberta:

"A z jakim wyrazem głodu błądziły oczy Ewy po książkach ustawionych na półkach między oknami!
- Nasza biblioteka nie jest bardzo bogata - powiedziała Ania - ale każda książka w niej
się znajdująca jest dobrym przyjacielem. Zbieraliśmy gdzie się dało nasze książki przez szereg lat i kupowaliśmy je dopiero po przeczytaniu i przekonaniu się, że należą do rodzaju znających Józefa.
Ewa roześmiała się srebrzystym śmiechem, pełnym i jasnym, przypominającym radość, jaka
panowała w minionych latach w małym, domku.
- Mam kilka książek, jakie pozostały po ojcu, ale niedużo ich jest. Tyle razy je czytałam, że
umiem prawie na pamięć. Nie mogę dostać więcej książek. Jest wprawdzie wypożyczalnia książek w Glen, ale nie myślę, aby komitet, który sprowadza do niej nowości, miał pojęcie o dobrych książkach, a może ich to mało obchodzi. Tak rzadko zdarzało mi się dostać tam coś ciekawego, że w końcu przestałam wypożyczać.
- Spodziewam się, że będzie pani uważała naszą bibliotekę za swoją własność - powiedziała Ania. - Najchętniej i całym sercem, pożyczę pani każdą książkę.
- Zaprasza mnie pani do wspaniałej uczty — rzekła Ewa uradowana".

Muszę przyznać, że ogromnie mnie wzruszyła ta scena. Pomyślałem sobie o wszystkich moich "książkach znających Józefa". Zapełniłyby kilka półek... "Wymarzony Dom Ani" na pewno by się wśród nich znalazł.

A wy? Jakie książki przychodzą Wam na myśl, gdy myślicie o tych "znających Józefa"?

Użytkownik: hburdon 30.01.2016 20:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Oto fragment powieści Wym... | misiak297
Na pewno "Ania". Wczesna Musierowicz. Harry Potter. Fabularyzowane, wesołe biografie i książki oparte na faktach: Gerald Durrell, Shirley Jackson, Farley Mowat, Thor Heyerdahl. Austen. Tolkien. "Imię róży". "Paragraf 22". Dużo by się tego uzbierało... A właściwie powinnam powiedzieć: dużo się tego uzbierało, bo to właśnie moja biblioteczka. Nieustannie okrajana z braku miejsca, tak że zostają tylko te ulubione, do których się wraca.
Użytkownik: misiak297 30.01.2016 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pewno "Ania". Wczesna ... | hburdon
Jeśli dobrze pamiętam, nie lubisz zatrzymywać książek? Wydaje mi się, że kiedyś pisałaś, że cenisz sobie wygodę bibliotek, bo można książkę zwrócić.

A u mnie sporo jest tych "książek znających Józefa", trudno mi się z książkami rozstaje. Przywiązuję się również do wydań.
Użytkownik: hburdon 30.01.2016 21:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli dobrze pamiętam, ni... | misiak297
Cenię sobie biblioteki. Swoją drogą Ania chyba również -- bo skoro książki kupowała dopiero po przeczytaniu, to chyba czytała pożyczone?

Użytkownik: Ala O. 31.01.2016 20:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Oto fragment powieści Wym... | misiak297
A w mojej biblioteczce "znających Józefa" są wszystkie tomy cyklu o Muminkach oraz "Lato" T. Jansson. A także Rasmus i włóczęga, Mio, mój Mio, Bracia Lwie Serce,Ronja, córka zbójnika Astrid Lindgren. Na poprawę nastroju mam Błękitny zamek i Pollyannę. Że to książki dla dzieci? Nie szkodzi. Wręcz przeciwnie.Też kupuję książki, które już przeczytałam, bo lubię je mieć blisko siebie.
Użytkownik: Agis 04.03.2016 21:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Oto fragment powieści Wym... | misiak297
Ciekawy temat :-). Rozejrzałam się po półkach, ale tylko pobieżnie, bo bardzo zmęczona jestem. Cała Astrid Lindgren - z jej biografiami, dziennikami, listami - nikt mnie tak nie potrafi wzruszyć jak ona. Montgomery też - dzienniki szczególnie. Tokarczuk, na pewno. "Amerykaana" Adichie, "Szczygieł" Tartt, Małgorzata Halber. Na razie tyle.