Dodany: 2016-01-27 03:01|Autor: aa90

Książki i okolice> Książki w ogóle

Napoleon Bonaparte


Jaką książkę polecacie o Napoleonie?
Wyświetleń: 697
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Lykos 2016-01-27 09:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaką książkę polecacie o ... | aa90
Eugeniusz Tarle "Napoleon" - bardzo dobra biografia, jest w biblionetce recenzja Natii. Bardzo dobrze się czyta.

Dymitr Mereżkowski "Napoleon" - to chyba powieść, ale - jak to u Mereżkowskiego - zapewne niewiele odbiegająca od opracowania naukowego. To biały Rosjanin, kiedyś u nas zasłużenie dość popularny. Książkę polecał mi mój ojciec, jak dotychczas nie skorzystałem, ale ojciec był dla mnie dużym autorytetem, więc mogę także z czystym sumieniem polecić.
Użytkownik: FiloBook 2016-04-18 14:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaką książkę polecacie o ... | aa90
Choć nie czytałem nigdy jeszcze książki gdzie całą uwagę skupiono na Napoleonie, to zdarzyło mi się przeczytać kilka książek, które mniej lub bardziej skupione były na wydarzeniach Wielkiej Rewolucji Francuskiej i mam pewne spostrzeżenie, które może być dla Ciebie pomocne w znalezieniu czegoś co będzie warte przeczytania:
Przez jednych autorów, Napoleon był opisywany jako Wielki Bohater, przez innych jako Wielki Zbrodniarz. W dzisiejszej popkulturze częściej spotykałem się z tą pierwszą opinią, co nie jest samo w sobie złe. Każdy ma prawo do swojego zdania. Chcę przez to powiedzieć, że jeżeli ktoś chce naprawdę dobrze poznać biografię Napoleona, to powinien poznać argumenty obu stron (bo tego wymaga obiektywność), aby samemu ukształtować własny pogląd.
Jak to często bywa niemal w każdej tematyce, można znaleźć autorów tych bardziej obiektywnych jak i tych bardziej subiektywnych, którzy narzucają swoją retoryką (lub wyborem faktów!) swoją skrajnie subiektywną opinię.
Nie wiem jak wygląda sprawa z polecaną przez Lykos książką(bo nie czytałem), ale w znalezieniu odpowiedniej literatury proponowałbym znaleźć autora (lub autorów) obiektywnych lub przynajmniej po jednej z książek z obu "obozowisk poglądowych".
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: