Dodany: 26.01.2016 08:09|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Refleksje przypadkowe

Coś o włóczęgach i złodziejach

Steinbecka nie lubiłem programowo. Po pierwsze dlatego, że kazali mi czytać w szkole jego "Grona gniewu", a po drugie, że w moim środowisku tak bardzo podobało się "Na wchód od Edenu". Postanowiłem – trochę nie wiem, dlaczego – zaryzykować i kupiłem Tortilla Flat (Steinbeck John), reklamowana bowiem była ta książeczka jako „arcydzieło literatury dwudziestego wieku”.
Nie zawiodłem się. To powieść, a właściwie cykl szkiców o gromadce wyrzutków, złodziejaszków i warchołów z dzielnicy nędzy pod kalifornijskim Monterey. Bohaterowie są królami życia, w którym praca to udręka i trzeba po nią sięgać w chwilach najwyższego poświęcenia dla przyjaciół.
To książka o przyjaźni, która trwa, to książka o zasadach, których się konsekwentnie przestrzega, to wreszcie książka o godności i honorze. A przy tym niezwykle optymistyczna, ciepła, choć niekiedy przebija przez nią gorycz. Swoją atmosferą i optymizmem przypomina nagrodzonego Noblem "Colasa Breugnon", powolną akcją zaś niektóre powieści-rzeki, choć to przecież skromny tomik.
Polubiłem bohaterów: Danny'ego, Pilona, Pabla, Jesusa Marię i Pirata, Polubiłem Autora, któremu udało się wyłuskać diamenty z, wydawało by się, bagna ludzkiego upadku.

Użytkownik: helen__ 26.01.2016 08:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Steinbecka nie lubiłem pr... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Czytane wieki temu, ale do tej pory, jak się uśmiałam przy rozdziale o odkurzaczu.:)
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 29.01.2016 12:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytane wieki temu, ale d... | helen__
Prawda, że zabawne? Całe wieki nie zbliżałem się do Steinbecka. Czasem jednak warto coś odkurzyć. Trzeba chyba znowu sięgnąć po może jeszcze starszych klasyków. Chodzi mi po głowie "Pustelnia parmeńska", ale ciągle coś mi przeszkadza, by po tę powieść sięgnąć. A Herling-Grudziński tak ją cenił.
Użytkownik: helen__ 31.01.2016 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Prawda, że zabawne? Całe ... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
"Pustelnia" jest super. Stendhal to też taka elegancka proza - te gładkie i wycezylowane zdania.