Dodany: 2016-01-15 14:11|Autor:

Książka: Polska odwraca oczy
Kopińska Justyna
Notę wprowadził(a): parilicium

nota wydawcy


Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku. Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej "Polska odwraca oczy" to opowieści o najważniejszych niewyjaśnionych sprawach ostatnich lat.

"– Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. – Odkrywać ukryte sprawy dotyczące przemocy dotykającej bezbronnych ludzi. Dziś robię to przez dziennikarstwo".

W książce m.in. reportaż o dręczonych pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim ("Oddział chorych ze strachu") i tuszowaniu najtrudniejszych spraw o zabójstwo ("Ten trup się nie liczy") oraz nigdy niepublikowane teksty, które powstały specjalnie na potrzeby tego zbioru. Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.


Justyna Kopińska – dziennikarka, socjolożka. W 2015 roku ukazała się jej książka "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie" – opis śledztwa w sprawie zaginięcia Mateusza Domaradzkiego i przemocy w ośrodku Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Doświadczenie międzynarodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Obecnie pracuje jako reporterka "Dużego Formatu" – magazynu "Gazety Wyborczej". Jest laureatką nagrody dziennikarskiej Amnesty International, dwukrotną finalistką Nagrody im. Teresy Torańskiej w kategorii "Najlepszy materiał dziennikarski roku" i finalistką Grand Press oraz Mediatorów w kategorii "Najbardziej znane publikacje". W 2014 roku otrzymała wyróżnienie im. Andrzeja Woyciechowskiego.

[Świat Książki, 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 671
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: reniferze 2018-05-31 20:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowa książka najczęściej ... | parilicium
Rewelacyjny zbiór reportaży. Do przeczytania w jeden wieczór, z emocjami i niedowierzaniem.
Użytkownik: lutek01 2020-04-22 01:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Rewelacyjny zbiór reporta... | reniferze
No fakt, książka miażdżąca. Ale nie zgadzam się co do jednego - na pewno nie do przeczytania w jeden wieczór. Ja po jednym, dwóch takich rozdziałach miałem dość, trudno mi się było oderwać od myślenia o ludziach i sytuacjach przedstawionych w tej książce i w końcu zrobiłem coś, co rzadko robię: przeplatałem sobie lekturę tej książki czymś lżejszym, bo na raz "Polska..." jest nie do łyknięcia.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: