Dodany: 02.01.2016 21:59|Autor: exilvia

Czytatnik: między kartkami

Książki przeczytane w 2015 r. - zestawienie

W 2015 przeczytałam ok. 69 książek, przy czym książka książce nierówna - niektóre z nich miały więcej obrazków niż słów (w tym jedna oceniona na 6), inne za dużo słów (zupełnie niepotrzebnie). Łącznie było to 20,5 tys. stron. Znowu - raz na stronie jest obrazek, innym razem książka jest drobnym drukiem. Jedna wymaga skupienia, inna - rozluźnienia. I tu pojawia się element ocenny - czytałam książki od Sasa do Lasa, bez ładu i składu; sięgałam po to, na co miałam akurat ochotę. Brak w tym moim czytaniu jakiejś logiki, konsekwencji. I nie spodziewam się, żeby w 2016 r. coś takiego mi się przytrafiło.

Na świetną rzecz trafiłam już w styczniu, bo na Pułapki myślenia: O myśleniu szybkim i wolnym (Kahneman Daniel) - dzieło popularyzatorskie z psychologii ekonomicznej lub ekonomii psychologicznej. Dowiedziałam się np. dlaczego podświadomie tak bardzo nie lubię pieniędzy (och, to samo zło, wierzcie mi) i wielu innych rzeczy, w które trudno uwierzyć wszystkim tym uważającym człowieka za istotę racjonalną. Potem było dużo świetnych książek, w tym co miesiąc co najmniej jeden Pratchett, debiut Małgorzaty Halber o jej zmaganiach z samą sobą i chorobą alkoholową (Najgorszy człowiek na świecie (Halber Małgorzata)), stwórczyni Bohatera, którego w późniejszych miesiącach skołonotatnikowała (Kołonotatnik z Bohaterem (Halber Małgorzata)). A potem był Dukaj (Perfekcyjna niedoskonałość (Dukaj Jacek)), po którym nic nie było już takie samo. ;-) Szczególnie przeczytane w kolejnym miesiącu książki SF (oj, błąd - trzeba było je czytać przed Dukajem). A w lipcu zebrałam się na odwagę i wreszcie zmierzyłam się z legendą, klasyką, mitem, czyli z W stronę Swanna (Proust Marcel). Niedługo potem udało mi się zdobyć i od razu przeczytać kolejną książkę-marzenie: Oczy skóry: Architektura i zmysły (Pallasmaa Juhani). Na jej temat polecam felieton Rusinka w jednym z odcinków Xiegarni: http://xiegarnia.pl/wideo/xiegarnia-odcinek-35/. W późniejszych miesiącach też było dużo przyzwoitych lektur - i SF, i literatura piękna, i reportaże, i eseje. Ale coś genialnego przytrafiło mi się w listopadzie - antologia prac Shauna Tanna Zgubione, znalezione (antologia; Tan Shaun, Marsden John). Przepiękne historie, opowiedziane obrazem.

Średnia moich ocen na pewno jest dość wysoka. Może dlatego, że przeważnie wybieram rzeczy, które wiem, że mi się spodobają. Rozczarowała mnie książka Leny Dunham, Nie taka dziewczyna: Młoda kobieta o tym, czego „nauczyło” ją życie (Dunham Lena), choć po prawdzie - czego ja się po niej wielkiego spodziewałam? Twórczyni "Dziewczyn" jest młoda i "na fali" - dobry okres do wydania książki z marketingowego punktu widzenia, ale chyba tylko z takiego. Również opowieść o jednym z moich ulubionych pisarzy nie przypadła mi szczególnie do gustu: Terry Pratchett: Życie i praca z magią w tle (Cabell Craig). O wiele więcej dowiedziałam się o nim z jego esejów: Kiksy klawiatury: Eseje i nie tylko (Pratchett Terry) (świetna rzecz!).

W 2016 r. czekam na kontynuację intrygującej serii o Imperium Radch, zapoczątkowanej Zabójcza sprawiedliwość (Leckie Ann). To książka, o której nie mogłam przestać myśleć. Taka, która musiała się odleżeć w mojej głowie, żebym ją w pełni doceniła. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać kolejny tom W poszukiwaniu straconego czasu. Na pewno sięgnę też po inne klasyczne powieści - może w związku z rokiem sienkiewiczowskim po "Rodzinę Połanieckich". Chciałabym czytać więcej polskich autorów, niekoniecznie współczesnych i niekoniecznie piszących reportaże (bo, że reportaże będę czytać, to pewnik). Innych planów na razie brak.

A tak wyglądał ten rok w szczegółach:

Grudzień 2015
Tajemna historia (Tartt Donna) 3,0
Wielka odmowa: Agent, filozof, antykomunista (Rosiak Dariusz) 5,0
Johnny i zmarli (Pratchett Terry) 4,0
Artur Rojek: Inaczej (Rojek Artur, Klich Aleksandra) 3,0 [Akcja Własna Biblioteczka]
Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość (Surmiak-Domańska Katarzyna) 5,0
Kołonotatnik z Bohaterem (Halber Małgorzata) 5,0 [Akcja Własna Biblioteczka]
Święto nieistotności (Kundera Milan) 4,0
Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych (Ben Jelloun Tahar) 4,0
Emancypantki (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) t.2 5,0
Gry jaskółek: Umrzeć, wyjechać, powrócić (Abirached Zeina) 4,5
Czasy secondhand: Koniec czerwonego człowieka (Aleksijewicz Swietłana) 5,0 [Akcja: Nobliści]

Listopad 2015
Emancypantki (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) t.1 5,0
Jeden z nas: Opowieść o Norwegii (Seierstad Åsne) 5,0
Regulamin na lato (Tan Shaun) 5,0
Zgubione, znalezione (antologia; Tan Shaun, Marsden John) 6,0
Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju: Amerykańska rodzina w Iranie (Majd Hooman) 4,0

Październik 2015
Życie: Przewodnik praktyczny: 16 wywiadów Dużego Formatu (antologia; Zaborek Dariusz, Pieczka Franciszek, Głowiński Michał i inni) 5,0
Historia wewnętrzna: Jelita - najbardziej fascynujący organ naszego ciała (Enders Giulia) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Uległość (Houellebecq Michel) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Terry Pratchett: Życie i praca z magią w tle (Cabell Craig) 3,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Za murem: Podróż po Chinach (Thubron Colin) 5,0
Labirynt śmierci (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) 4,0

Wrzesień 2015
Quentin Tarantino: Rozmowy (Tarantino Quentin, Peary Gerald) 4,5
Przypadki inżyniera ludzkich dusz: Entertainment ze starymi tematami życia, kobiet, losu, marzeń, klasy robotniczej, tajniaków, miłości i śmierci (Škvorecký Josef) 5,0
Malte: Pamiętniki Malte-Lauridsa Bridgge (Rilke Rainer Maria) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Rezerwat (Ruyslinck Ward (właśc. Belser Raymond Charles Marie De)) 3,0
24/7: Późny kapitalizm i koniec snu (Crary Jonathan) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]

Sierpień 2015
Zabójcza sprawiedliwość (Leckie Ann) 5,0 [Akcja: Własna Biblioteczka]
Ręka Flauberta (Lis Renata) 4,5
Dom: Krótka historia idei (Rybczyński Witold) 5,0
Kacica (Kohout Pavel) 5,0
Oczy skóry: Architektura i zmysły (Pallasmaa Juhani) 5,5 [Akcja: Własna Biblioteczka]

Lipiec 2015
Wnuczka do orzechów (Musierowicz Małgorzata) 4,0

Czerwiec 2015
Fabryka absolutu (Čapek Karel) 4,5
Pokój na Ziemi (Lem Stanisław) 5,0
Willa "Triste" (Modiano Patrick) 4,5 [Akcja: Własna Biblioteczka], [Akcja: Nobliści]
Golem XIV (Lem Stanisław) 5,0
Wody głębokie jak niebo (Brzezińska Anna (ur. 1971)) 5,0
Przechowalnia (Otceten Stefan) 5,0

Maj 2015
Genezis (Beckett Bernard) 4,5
Miasto i gwiazdy (Clarke Arthur C. (Clarke Arthur Charles)) 4,5
Bumerang (Lewis Michael) 4,5
Ocean na końcu drogi (Gaiman Neil) 4,5
Kiksy klawiatury: Eseje i nie tylko (Pratchett Terry) [Akcja: Własna Biblioteczka] 4,5
Feniks (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej)) 4,0
Iluzyt (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej)) 4,5
Klub Pickwicka (Dickens Charles (Dickens Karol)) t. 1; 5,0

Kwiecień 2015
Perfekcyjna niedoskonałość (Dukaj Jacek) [Akcja: Własna Biblioteczka] 5,5
Podróż długa i dziwna: Drugie odkrywanie Nowego Świata (Horwitz Tony) [Akcja: Własna Biblioteczka] 5,0
Długi Mars (Pratchett Terry, Baxter Stephen) 4,5

Marzec 2015
Orkan na Jamajce (Hughes Richard) [Akcja: Własna Biblioteczka] 4,5
Siódemka (Szczerek Ziemowit) [Akcja: Własna Biblioteczka] 5,0
Dziś wieczorem nie schodźmy na psy: Afrykańskie dzieciństwo (Fuller Alexandra) [Akcja: Własna Biblioteczka] 5,0
Wiadomość (Jansson Tove) [Akcja: Własna Biblioteczka] 4,5
Kot w stanie czystym (Pratchett Terry) 4,0
Jawne tajemnice (Munro Alice) 5,0
Warstwy wszechświata (Pratchett Terry) 4,0

Luty 2015
Głosy Pamano (Cabré Jaume) 4,5
Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury (Pratchett Terry) 4,5
Nie taka dziewczyna: Młoda kobieta o tym, czego „nauczyło” ją życie (Dunham Lena) [Akcja: Własna Biblioteczka] 3,0
Najgorszy człowiek na świecie (Halber Małgorzata) [Akcja: Własna Biblioteczka] 5,0
Wyspa (Huxley Aldous) 5,0

Styczeń 2015