Dodany: 31.12.2015 14:35|Autor: porcelanka

Czytatnik: "Cicer cum caule"

Zachwyty i odkrycia czytelnicze 2015

1. Morderstwo odbędzie się... (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) Symbolicznie to numer jeden mijającego roku, bo jest to pierwszy kryminał Agathy Christie przeczytany przeze mnie w tym roku. Wielkie odkrycie i zachwyt, a także pokonanie własnych uprzedzeń czytelniczych – zupełnie nie wiem dlaczego kołatało mi po głowie, że Christie tworzyła nudne i zbyt skomplikowane intrygi. Okazało się, że od większości jej kryminałów nie mogę się oderwać i jestem pełna podziwu dla pomysłów, rozwoju akcji i konstrukcji zagadek. Tym samym wielkie podziękowania należą się Misiakowi za zapoczątkowaną przez niego akcję i polecanie najlepszych książek Lady Agathy.
2. Milczący zamek (Morton Kate) Opowieść inspirowana powieścią gotycką i historiami sióstr Bronte. Rodzinne sekrety i zamek pełen tajemnic zamieszkiwany przy trzy nieomal wiekowe panny Blythe. Jednocześnie odkrycie australijskiej pisarki piszącej niezwykle klimatycznie o Anglii. Równie dobre okazały się Dom w Riverton (Morton Kate) i Zapomniany ogród (Morton Kate)
3. Sekret mojego męża (Moriarty Liane) Fascynująca i intrygująca opowieść o sekretach, które mogą zburzyć całe dotychczasowe życie. Liane Moriarty stworzyła ciekawą historię, którą okrasiła wyrazistymi, rozbudowanymi portretami głównych postaci. To także poznanie kolejnej australijskiej pisarki i Australii. Zachwyciły mnie również Wielkie kłamstewka (Moriarty Liane) i trochę mniej A teraz śpij (Moriarty Liane)
4. Zajezierscy (Gutowska-Adamczyk Małgorzata) Wspaniała, klimatyczna i porywająca saga rodzinna. Aż nie mogę uwierzyć, że tak długo odkładałam lekturę "Cukierni pod Amorem" na później. Ten cykl posiada wszelkie cechy, które cenię najbardziej - bogato zilustrowany świat przedstawiony, nawiązania historyczne, fascynujące i świetnie skonstruowane postaci oraz własną niepowtarzalną atmosferę, która sprawia, że w Zajezierzycach i Gutowie można się zadomowić.
5. Trafny wybór (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) Zachwycająca powieść psychologiczna. Dotąd ceniłam Rowling jako twórczynię literatury młodzieżowej, a okazuje się, że jest również znakomitą pisarką powieści dla dorosłych. "Trafny wybór" to wiarygodne i głębokie portrety psychologiczne postaci oraz świetny obraz angielskiej prowincji.
6. Opactwo świętego grzechu (Kidd Sue Monk) Porywająca opowieść o miłości, wybaczaniu i poszukiwaniu samego siebie. Odwołując się do legend i archetypów "Opactwo świętego grzechu" pozostaje książką cudownie wieloznaczną i pozostawiającą pole do interpretacji.
7. Tam, gdzie nie sięga już cień (Kowalewska Hanna) Gdyby ta książka wyszła spod pióra innej pisarki uznałabym ją za kawał niezłej prozy psychologicznej. Hanna Kowalewska jednak cyklem o Zawrociu wysoko zawiesiła poprzeczkę i nie da się nie zauważyć, że powieść ta mogła być jeszcze bardziej dopracowana. Mimo wszystko po kilku miesiącach od jej przeczytania muszę przyznać, że zapadła mi w pamięć i zasługuje na wyszczególnienie w ramach najlepszych książek tego roku.
8. Droga przez kłamstwa (Cleeves Ann) Świetny, współczesny kryminał w stylu Agathy Christie. Co prawda najlepszy z całego cyklu, niemniej to wspaniale odkryć, że ktoś pisze w XXI wieku kryminały bez epatowania przemocą i okrucieństwem.
9. Feblik (Musierowicz Małgorzata) Kolejny tom Jeżycjady przeczytany w Boże Narodzenie (to taka moja mała, prywatna tradycja). Chyba najlepszy od czasów "Języka Trolli". Ciepła i krzepiąca historia, znani, budzący sympatię Borejkowie i nowa, ciekawa postać.
10. Klub Perskich Pikli (Dallas Sandra) Ciepła, mądra opowieść o kobiecej przyjaźni i trudach wiejskiego życia na Południu Stanów Zjednoczonych w połowie minionego wieku.

Użytkownik: misiak297 31.12.2015 16:02 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Morderstwo odbędzie ... | porcelanka
Ależ mnie cieszy to wyróżnienie dla Christie:)