Dodany: 06.01.2010 11:39|Autor: agnesines

Adaptacje filmowe książek 2009

Anioły i demony (Brown Dan), reż. Ron Howard, muz. Hans Zimmer (premiera światowa i polska 2009)

Bez mojej zgody (Picoult Jodi), reż. Nick Cassavetes (premiera światowa i polska 2009)

Bracia Karamazow (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)), reż. Petr Zelenka, muz. Jan A. P. Kaczmarek (premiera światowa 2008, polska 2009)

Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i inne opowiadania [Amber] (Fitzgerald Francis Scott (Fitzgerald F. Scott)), reż. David Fincher, muz. Alexandre Desplat (premiera światowa 2008, polska 2009)

Dom nad rozlewiskiem (Kalicińska Małgorzata), reż. Witold Adamek, muz. Dariusz Kaliński (premiera światowa i polska 2009)

Droga do szczęścia (Yates Richard), reż. Sam Mendes, muz. Thomas Newman (premiera światowa 2008, polska 2009)

Dziennik nimfomanki (Tasso Valérie), reż. Christian Molina, muz. Roque Baños (premiera światowa 2008, polska 2009)

Dziewczyna, która igrała z ogniem (Larsson Stieg), reż. Daniel Alfredson (premiera światowa 2009)

Gomorra: Podróż po imperium kamorry (Saviano Roberto), reż. Matteo Garrone (premiera światowa 2008, polska 2009)

Hańba (Coetzee John Maxwell), reż. Steve Jacobs, muz. Anthony Partos (premiera światowa 2008, polska 2009)

Harry Potter i Książę Półkrwi (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)), reż. David Yates, muz. John Williams (premiera światowa i polska 2009)

Julie i Julia: Rok niebezpiecznego gotowania (Powell Julie), reż. Nora Ephron, muz. Alexandre Desplat (premiera światowa i polska 2009)

Kobieta w Berlinie: Zapiski z 1945 roku (< autor nieznany / anonimowy >), reż. Max Färberböck, muz. Zbigniew Preisner (premiera światowa 2008, polska 2009)

Koralina (Gaiman Neil), reż. Henry Selick, muz. Bruno Coulais (film animowany, premiera światowa i polska 2009)

Kto wygra miliard? (Swarup Vikas), reż. Danny Boyle, muz. A. R. Rahman (premiera światowa 2008, polska 2009)

Księżyc w nowiu (Meyer Stephenie), reż. Chris Witz, muz. Alexandre Desplat (premiera światowa i polska 2009)

Lektor (Schlink Bernhard), reż. Stephen Daldry, muz. Nico Muhly (premiera światowa 2008, polska 2009)

Marley i ja: Życie, miłość i najgorszy pies świata (Grogan John), reż. David Frankel, muz. Theodore Shapiro (premiera światowa 2008, polska 2009)

Metro strachu (Godey John (właśc. Freedgood Morton)), reż. Tony Scott, muz. Harry Gregson-Williams (premiera światowa i polska 2009)

Miasto ślepców (Saramago José), reż. Fernando Meirelles, muz. Marco Antônio Guimarães (premiera światowa 2008, polska 2009)

Mikołajek (Goscinny René), reż. Laurent Tirard, muz. Klaus Badelt (premiera światowa i polska 2009)

Miłość ponad czasem: Historia inna niż wszystkie (Niffenegger Audrey), "Zaklęci w czasie" reż. Robert Schwentke, muz. Mychael Danna (premiera światowa i polska 2009)

Nie zależy mu na tobie: Koniec złudzeń - poznaj prawdę o tym, jak rozumieć facetów (Behrendt Greg, Tuccillo Liz), reż. Ken Kwapis, muz. Cliff Eidelman (premiera światowa i polska 2009)

Opowieść o Despero czyli Historia myszki, księżniczki, zupy i szpulki nici (DiCamillo Kate), reż, Sylvain Chomet, muz. William Ross (premiera światowa 2008, polska 2009)

Opowieść wigilijna (Dickens Charles (Dickens Karol)), reż. Robert Zemeckis, muz. Alan Silvestri (premiera światowa i polska 2009). To już 120(!) ekranizacja.

Sekretne życie pszczół (Kidd Sue Monk), reż. Gina Prince-Bythewood (premiera światowa 2008, polska 2009)

Solista (Lopez Steve), reż. Joe Wright, muz. Dario Marianelli (premiera światowa i polska 2009)

Świat marzeń zakupoholiczki (Kinsella Sophie (właśc. Wickham Madeleine)), reż. P.J. Hogan, muz. James Newton Howard (premiera światowa i polska 2009)

Tatarak (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)), reż. Andrzej Wajda, muz. Paweł Mykietyn (premiera światowa i polska 2009)

Weronika postanawia umrzeć (Coelho Paulo), reż. Emily Young, muz. Murray Gold (premiera światowa i polska 2009)

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (Masłowska Dorota), reż. Xawery Żuławski, muz. Jan Komar (premiera światowa i polska 2009)

Wrogowie publiczni (Burrough Bryan), reż Michael Mann, muz. Elliot Goldenthal (premiera światowa i polska 2009)

Użytkownik: Bibliomisiek 08.01.2010 11:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Anioły i demony, reż. Ron... | agnesines
Reżyser "Aniołów i demonów" to RON Howard, a "Benjamina Buttona" to David FINCHER.

Poza tym dorzucam:

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Larsson Stieg), reż. Niels Arden Oplev, w głównych rolach Michael Nyqvist i absolutnie rewelacyjna Noomi Rapace. Bardzo klimatyczny i brutalny (gwałt analny - okropność) kryminał. Zdjęcia z parady w Dzień dziecka to czysta poezja kina, a Rapace/Salander fascynuje i odpycha jednocześnie.

Zamek z piasku, który runął (Larsson Stieg), reż. Daniel Alfredson. Podobno "Dziewczyna..." i "Zamek..." są dużo słabsze od znakomitego pierwszego filmu - widocznie zmiana reżysera nie wyszła cyklowi na dobre.

Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)), reż. John Hillcoat ("Propozycja"), muz. Nick Cave i Warren Ellis "(Zabójstwo Jesse Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda"), w roli głównej Viggo Mortensen, dalej Charlize Theron i Guy Pearce oraz podobno genialny epizod Roberta Duvalla. Film podobno łagodzi skrajne przejawy przemocy z powieści (pieczenie noworodka), ale i tak jest nadzieja na mocne kino.
Użytkownik: agnesines 08.01.2010 23:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Reżyser "Aniołów i demonó... | Bibliomisiek
Dziękuję - imię i nazwisko poprawiłam, poza tym cieszę się, że dorzuciłeś jeszcze inne filmy i zwiastun "Drogi" (2010) - a to już temat na kolejną czytatkę. :)