Dodany: 29.12.2015 21:16|Autor: JoannazKociewia

Czytatnik: Bazgrotnik

Marzec-kwiecień 2015 czyli Chmielewska z różnościami

1. Zimowe dzieci (Mørch Dea Trier) [5 marca]

2. Smok Griaule (Shepard Lucius) [15 marca]
Bardzo dziękuję Moreni za pożyczenie książki. :)
Cykl opowiadań prowadzących czytelnika przez dzieje pewnej doliny leżącej w cieniu ogromnego cielska nieruchomego i umierającego smoka, który (podobno) wywiera destrukcyjny wpływ na umysły okolicznych mieszkańców. Pierwsze opowiadanie "Piękna córka poszukiwacza łusek" bardzo mi się podobało, dobrze wprowadza w ten świat, dając czytelnikowi pewne wyobrażenie, czego się po tytułowym smoku spodziewać. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu "Ojciec kamieni" to taka detektywistyczna historia, dość pokrętna. "Człowiek, który pomalował smoka Griaule'a" - cóż, baran wypchany siarką na taką bestię to trochę za mało, trzeba wykazać się kreatywnością. "Dom kłamcy" i "Łuska Taborina" trochę mniej mi się podobały. Za to zupełnie nie urzekła mnie "Czaszka" przenosząca akcję do Ameryki Południowej.

3. Vernon (DBC Pierre (właśc. Finlay Peter)) [24 marca]

4. Moje ptaki, zwierzaki i krewni (Durrell Gerald) [6 kwietnia]

5. Zwyczajne życie (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) [17 kwietnia]
6. Większy kawałek świata (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) [23 kwietnia]
7. Ślepe szczęście (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) [30 kwietnia]
Cykl o Teresce i Okrętce - całkiem przyjemne czytadła. Dziewczyny mają typowy dla bohaterek Chmielewskiej talent do mimowolnego pakowania się w tarapaty. Poza tym są tak zaradne, że aż patrzy się na nie z niedowierzaniem. Irytujące trochę wątki miłosne Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Najbardziej podobała mi się intryga z tomu pierwszego. "Urocza" była scena z bratem Okrętki próbującym załatwić sprawę w urzędzie. I bardzo dziękuję autorce za patent na zapamiętanie, czy następny będzie nów czy pełnia - nigdy nie umiałam zajarzyć, w którą stronę księżyc się zmienia.