Dodany: 29.12.2015 21:15|Autor:

„Epitafium na śmierć rock'n'rolla” Franciszka Walickiego, nie bez powodu nazwanego ojcem polskiego rock’n’rolla, to fascynująca, bogato ilustrowana i niepozbawiona refleksji, autobiograficzna opowieść dziennikarza i animatora kultury, patrona pierwszych polskich festiwali jazzowych, inicjatora sopockiego Non-Stopu i pierwszej dyskoteki w Grand Hotelu. Człowieka, który wprowadził do naszego kraju rock'n'rolla i wymyślił dlań swojsko brzmiącą nazwę „mocne uderzenie”. To historia twórcy zespołów: Rhythm'n'Blues, Czerwono- i Nibiesko-Czarni, Breakout, SBB, oraz odkrywcy talentów: Czesława Niemena, Michaja Burano, Krzysztofa Klenczona, Ady Rusowicz, Wojciecha Kodry i wielu innych. To niepozbawione sentymentu wspomnienia o latach młodości spędzonej w Wilnie i Rydzynie, o studiach w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni czy o karaibskim rejsie pod żaglami „Daru Pomorza”. To opowiadanie z pierwszej ręki o ważnych dla polskiej kultury wydarzeniach, których autor był świadkiem, a i często pomysłodawcą.

„Epitafium na śmierć rock'n'rolla” jest żarliwą, być może kontrowersyjną apoteozą czasów, w których rock’n’roll powstawał i rozwijał się aż po dni, których symbolem stały się festiwale w Jarocinie. To książka, która zainteresuje zarówno słuchaczy Radia Luxemburg i programów Willisa Connovera, jak i tych wychowanych na Programie III Polskiego Radia.

[Fundacja Sopockie Korzenie, 2015]