Dodany: 02.01.2010 11:30|Autor: bogna

Rok 2009 w literaturze


Co wydarzyło się w literaturze w 2009 roku?

STYCZEŃ:
• Ukazał się tomik wierszy https://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=108961 zawierający 19 najnowszych wierszy polskiej noblistki.
• Paszport Polityki w kategorii literatura otrzymała w roku 2009 Sylwia Chutnik za książkę "Kieszonkowy atlas kobiet".

LUTY:
• Ukazała się książka I była miłość w getcie, ostatnie dzieło przywódcy powstania w getcie warszawskim, Marka Edelmana.

MARZEC:
• Biblioteka Narodowa ogłosiła wyniki swoich badań, z których wynika, że czytelnictwo książek w Polsce osiągnęło najniższy poziom od początku prowadzonych obserwacji, tj. od 1992 roku. W 2008 r. czytanie książek zadeklarowało zaledwie 38 proc. badanych Polaków.

KWIECIEŃ:
• https://www.biblionetka.pl/author.aspx?id=1796 został uhonorowany Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości.

MAJ:
• Blisko 500 wydawców z 31 krajów wzięło udział w 54. Międzynarodowych Targach Książki, które odbyły się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
• Bursztynowy Motyl, przyznawany za najlepszą polską książkę podróżniczą, przypadł publikacji Moja Afryka autorstwa Kingi Choszcz, zmarłej w 2006 r. na malarię w Ghanie.

CZERWIEC:
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za zbiór wierszy "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach", Maria Poprzęcka za eseje o sztuce "Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa" oraz Marcin Świetlicki za kryminał "Jedenaście" otrzymali Nagrodę Literacką Gdynia.

LIPIEC:
• W wieku 82 lat zmarł Leszek Kołakowski, jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek filozoficznych, "duchowy mistrz liberalnej inteligencji" - jak powiedział o nim ks. Józef Tischner.

SIERPIEŃ:
• Książka https://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=104058 zwyciężyła w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2008. Internauci wyróżnili książkę https://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=105796.

WRZESIEŃ:
Józef Hen, pisarz, publicysta, dramaturg, scenarzysta i reportażysta znalazł się wśród laureatów drugiej edycji Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy. Uhonorowano go jako "warszawskiego twórcę". W kategorii literatura piękna dla dorosłych uhonorowano Annę Piwkowską za tomik poezji "Farbiarka", a w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży - Macieja Wojtyszko za książkę "Bromby i Fikandra Wieczór Autorski".

PAŹDZIERNIK:
• Laureatem 13. edycji literackiej nagrody Nike został Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom wierszy "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach".
• Literacka nagroda Nobla przypadła niemieckiej pisarce Hercie Müller, która została nagrodzona jako ta, która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych - jak napisała w uzasadnieniu werdyktu Akademia Szwedzka.
Tadeusz Dąbrowski otrzymał Nagrodę Kościelskich 2009 za zbiór wierszy "Czarny kwadrat". Jury nagrodziło go za oryginalność poetycką, wyrażającą się odwagą w traktowaniu trudnych zagadnień artystycznych i światopoglądowych.
• W Krakowie odbyła się pierwsza edycja festiwalu literackiego im. Czesława Miłosza.

LISTOPAD:
Mariusz Czubaj, autor książki 21:37, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w 2008 r.

GRUDZIEŃ:
• Czeski pisarz emigracyjny Josef Skvorecky otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzony został za książkę "Przypadki inżyniera ludzkich dusz".
• Książka "Gottland" Mariusza Szczygła otrzymała w Brukseli nagrodę European Book Prize 2009.

Żródło: Instytut Książki


Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Aquilla 02.01.2010 14:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Co wydarzyło się w litera... | bogna
Dodam tylko za Wikipedią że w zeszłym roku pożegnaliśmy:

3 stycznia – Różański Wincenty
11 stycznia – Rúfus Milan
27 stycznia – Updike John
4 lutego – Zalewski Witold
10 lutego – Błoński Jan
11 lutego – Filler Witold
19 lutego – Szymutko Stefan
25 lutego – Farmer Philip José
3 marca – Hoffman Kazimierz
14 kwietnia – Druon Maurice (Kessel Maurice)
19 kwietnia – Ballard James Graham
23 kwietnia – Szczawiński Józef
24 kwietnia – Nieuważny Florian
25 kwietnia – Żylińska Jadwiga
17 maja – Benedetti Mario
4 lipca – Tomaszewska Marta
4 lipca – Aksionow Wasilij (Aksjonow Wasilij)
12 września – Ziemny Aleksander
5 października – Jaworczakowa Mira (Jaworczakowa Maria; pseud. Wiśniewska Mira)
6 listopada – Chadzinikolau Nikos
25 grudnia - Karpowicz Tytus

Smutna lista :(
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: