Dodany: 30.12.2009 15:27|Autor: bartek968

Książka: Niebo w płomieniach
Parandowski Jan

„Niebo w płomieniach”

Umieszczona w realiach Lwowa sprzed I wojny światowej fabuła „Nieba w płomieniach” to zapis uruchomienia samoświadomości i podważenia starannie ukształtowanej przez otoczenie, chrześcijańskiej konstrukcji postrzegania świata. Na drodze cichego buntu nie odnajdujemy jednak zamiennej prawdy, lecz wypracowanie samej otwartości na nią. Główny bohater, gimnazjalista Teofil, niczego nie może być pewien, natomiast wyzbyty tradycyjnych schematów myślowych, dołącza do grona tych, którzy są przygotowani na to, co ma nastąpić za chwilę. A jest to nie tylko nawała historii, ale również i trwające już od pewnego czasu chwianie się ugruntowanego w dotychczasowej religii i filozofii sposobu postrzegania świata.

Autor zastrzega, że książka nie jest autobiograficzna. Wydaje się jednak, że zawiera zapisy osobistych przeżyć, które choć upoetyzowane, są wiarygodnym zbiorem bliskich dla wielu z nas doświadczeń.

Zaletą książki jest również emocjonalnie potraktowana sceneria miasta. Poznanie topografii i nastroju lwowskiego mikrokosmosu było dla mnie dużą przyjemnością.

„Niebo w płomieniach” to książka o wypracowaniu własnej autonomiczności, o urokach i zatraceniu żywotności młodzieńczej, wejściu w gorzkawą, ale dającą pewną satysfakcję dorosłość, a przede wszystkim o wolności myśli. Należy do grona tych książek, które mogą mieć realny wpływ na postawę czytelnika, zwłaszcza gdy jest nim dorastający człowiek. Może mu ona dostarczyć argumentów i odwagi dla głośnego wyrażenia ukrywanych wątpliwości. Dla niejednego rodzica może być to trudne doświadczenie. Mimo to nie mam wątpliwości, że jeśli tylko doczekam się własnego dziecka, na pewno podsunę mu tę książkę do przeczytania.

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 31.12.2009 15:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Umieszczona w realiach Lw... | bartek968
Pamiętam, że kiedy czytałam ją po raz pierwszy w wieku licealnym, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Niedawno nabyłam ją sobie na własność dzięki wyprzedaży bibliotecznej za przysłowiową złotówkę, co prawda jeszcze nie znalazłam czasu na powtórkę, ale mam to w planie.
Jeśli posmakowały Ci lwowskie klimaty, to znajdziesz ich mniej lub więcej w takich oto pozycjach:
Autopamflet (Gerhard Jan),
Wysoki Zamek (Lem Stanisław),
Tylko we Lwowie (Michotek Jerzy).
Ta ostatnia jednak może być niełatwa do zdobycia - kupiłam ją prawie 20 lat temu i później nigdzie nie widziałam, chyba miała stosunkowo niewielki nakład; niestety ku mojej rozpaczy przepadła bez śladu - wiem, komu pożyczałam, ale wszyscy zarzekają się, że oddali... (nie, nie, oczywiście nie był to nikt z Biblionetki!).