Dodany: 09.12.2015 10:02|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominacje do Paszportów Polityki

Poznaliśmy nominowanych do Paszportów Polityki. Paszporty Polityki przyznawane są w sześciu dziedzinach (literatura, film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna), a nominowanych wybiera jury. W kategorii Literatura walczyć będą Weronika Murek, Łukasz Orbitowski i Andrzej Muszyński.

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (Murek Weronika)

Ledwie sto stron z kawałkiem – ale jakich! Uprawa roślin... uderza dojrzałością, nietuzinkową wyobraźnią, językową wrażliwością, pełną kontrolą nad słowem, zdaniem, akapitem. Na deser dostajemy absurdalny czarny humor, który nie tyle śmieszy, ile bardzo niepokoi. W mojej opinii to debiut roku.

Piotr Kofta

Inna dusza (Orbitowski Łukasz)

Za doskonałe połączenie powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej, ale i – co tak naprawdę najistotniejsze – precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła.

Bernadetta Darska

Podkrzywdzie (Muszyński Andrzej)

Za stworzenie bujnego świata na skraju realności i onirycznej baśni. A także idealnie do niego dostosowanego, równie oszalałego i intensywnego gąszczu literackiego języka.

Zofia Król

Laureatów wybranych przez kapitułę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 stycznia 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Transmisja imprezy zapowiadana jest w Programie Drugim Telewizji Polskiej.

Użytkownik: Rbit 09.12.2015 13:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Poznaliśmy nominowanych... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Hmmm. Orbitowski przeczytany, ocena 5,0. Muszyński od dawna w schowku (również Miedza (Muszyński Andrzej) ) w końcu trzeba skądś go zdobyć i przeczytać. Murek nie znam, ale czy 144 strony opowiadań, nawet najlepszych wystarczy?
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 09.12.2015 13:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmmm. Orbitowski przeczyt... | Rbit
Mnie osobiście także nieco zdziwiła nominacja dla debiutantki. Nie czytałam, ale rzeczywiście zewsząd dobre opinie o tych opowiadaniach. Należałoby sprawdzić. Ilością stron bym się nie sugerowała ;)

Muszyński ostatnio święci triumfy i o nim głośno, Orbitowski to ciekawy wybór.

[Iza]
Użytkownik: Rbit 09.12.2015 14:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie osobiście także niec... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A mnie właśnie sam fakt nominowania debiutantki nie zdziwił. Z tego, co wiem, Paszporty Polityki z założenia mają promować, młodych, zdolnych, z perspektywami. W tym kontekście dla Orbitowskiego to już chyba ostatnia szansa, bo i już nie taki młody i dorobek pokaźny :)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 09.12.2015 14:42 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie właśnie sam fakt n... | Rbit
Orbitowski nominowany drugi raz. Z tą promocją młodych to różnie. Więcej niż raz zdobyli nominacje Karpowicz, Witkowski czy Dukaj, choć debiutantami nie byli.

Sporo mężczyzn. Dobrze, że w trójce jest kobieta. ;)
Użytkownik: miłośniczka 09.12.2015 22:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Poznaliśmy nominowanych... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A ja Orbitowskiego nie lubię. :-(
Użytkownik: Rbit 12.01.2016 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja Orbitowskiego nie lu... | miłośniczka
Mimo to paszport powędrował do niego ;)