Dodany: 2015-12-03 12:43|Autor: Agis

Czytatnik: Agis - Czytatnik

6 osób poleca ten tekst.

Radykalni


Tę książkę czytałam z przyczyn zawodowych - chciałam zrozumieć jak czuje się osoba "nawrócona". Ale właściwie przez cały czas lektury czułam pogłębiającą się irytację. Zetknęłam się z zupełnie obcym mi myśleniem, nie znalazłam tam za to żadnej solidnej analizy, w zasadzie powtarzanie wciąż tego samego bez podbudowy intelektualnej. Oczywiście można by powiedzieć, że to kwestie wiary, a nie intelektu, ale jednak jeśli ktoś mówi, że Bóg działa czasem poprzez lenistwo, bowiem jeden z bohaterów książki nigdy nie mógł skoncentrować się na medytacji i dlatego nie wszedł na złą drogę, to ja bym chciała wiedzieć z jakiego powodu ta medytacja miałaby być tak strasznie zła i szkodliwa dla rozwoju duchowego. Darek Malejonek przez chwilę sympatyzuje z protestantami, nie uznając świętości Maryi, ale w pewnym momencie w kościele słyszy jej głos: "Synku, to cię tutaj przyprowadziłam" i jej świętość staje się dla niego oczywista. No cóż, po prostu to nie jest mój sposób rozumowania, w sprawach nawrócenia pozostaję tak nieoświecona jak byłam.

1. Zauważyłam powtarzającą się u rozmówców skłonność do samo opluwania się: "gnojkiem byłem i gnojkiem jestem", "odkrywam w sobie coraz głębsze pokłady grzechu" - połączone z wdzięcznością do Jezusa, za jego miłość mimo wszystko.

2. Niektóre stwierdzenia były kuriozalne: "Zacząłem jeść mięso, by poskromić swoją pychę. Byłem wegetarianinem przez dziesięć lat. Nie jadłem mięsa, więc czułem się lepszy od innych. Kiedy do mnie dotarło, że przez ten wegetarianizm przemawia moja pycha, powiedziałem: "Trzeba złamać pysze kark". I na ślubie Darka po raz pierwszy zjadłem kurczaka" ("Dziki", s. 85). No cóż, ja bym popracowała nad pychą lub zniosła odrobinę pychy i oszczędziła życie kurczakowi. Widać mamy inaczej poukładane priorytety.

Radykalni - z Budzym, Dzikim i Stopą rozmawiał Marcin Jakimowicz; z Maleo rozmawiał Dziki (antologia; Jakimowicz Marcin, Budzyński Tomasz, Wacław Grzegorz (pseud. Dziki) i inni)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1546
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2015-12-03 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Tę książkę czytałam z prz... | Agis
Nie czytałem tej książki i, mimo mej wiary, nie przepadam za tego typu lekturą - ale wiem, że wielu moich znajomych z Oazy wielce ją sobie ceni :)

Wydaje mi się, że oczekujesz bardziej konkretnej, intelektualistycznej autoanalizy - może wobec tego sięgnij po Zaskoczony radością: Moje wczesne lata (Lewis Clive Staples) ? Dość głośna w kręgach "nawróconych" jest też Zraniony Pasterz (Ange Daniel)
Użytkownik: Agis 2015-12-03 13:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytałem tej książki ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dzięki, być może jeszcze kiedyś się zdecyduję, ale na razie mam dość.
Użytkownik: Agis 2015-12-03 13:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytałem tej książki ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Poprawka - poczytałam o pierwszej poleconej przez Ciebie książce i poszukam jej w bibliotece.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2015-12-03 13:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprawka - poczytałam o p... | Agis
:-)
Użytkownik: misiak297 2015-12-03 13:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Tę książkę czytałam z prz... | Agis
"2. Niektóre stwierdzenia były kuriozalne: "Zacząłem jeść mięso, by poskromić swoją pychę. Byłem wegetarianinem przez dziesięć lat. Nie jadłem mięsa, więc czułem się lepszy od innych. Kiedy do mnie dotarło, że przez ten wegetarianizm przemawia moja pycha, powiedziałem: "Trzeba złamać pysze kark". I na ślubie Darka po raz pierwszy zjadłem kurczaka" ("Dziki", s. 85). No cóż, ja bym popracowała nad pychą lub zniosła odrobinę pychy i oszczędziła życie kurczakowi. Widać mamy inaczej poukładane priorytety"

Rany...! Brak mi słów. Celny komentarz, Agnieszko.
Użytkownik: Losice 2021-10-08 14:33 napisał(a):
Odpowiedź na: "2. Niektóre stwierdzenia... | misiak297
Może będę złośliwy, ale cytat jest rzeczywiście tak kuriozalny, że trudno o jakąkolwiek dyskusję - podążę jednak hipotetycznie za myślą "nawróconego" bohatera i spróbuję poczynić podobne postanowienie by odnaleźć wiarę i Boga.

" Zacząłem kraść, by poskromić pychę. Byłem zawsze człowiekiem uczciwym i prawdomównym. Nie kradłem i nie kłamałem, więc czułem się lepszy od innych. Kiedy do mnie dotarło, że przez tę uczciwość przemawia moja pycha, powiedziałem <trzeba złamać pysze kark>. I na ślubie kolegi ukradłem nowożeńcom w kościele obrączki ślubne"

W zacytowanych fragmentach widać, że bohaterowie książki nie przeżywają żadnego nawrócenia - mają chyba poważne problemy psychiczne dotyczące swojej samooceny - co robić - chyba jednak kontakt z lekarzem specjalistą .

Swoją drogą ciekawe, jak potoczyły się ich dalsze losy - książkę wydano dość dawno. Jeśli miałbym zgadywać to chyba miejsce w jakiejś sekcie (możliwe, że katolickiej, ale ultra ortodoksyjnej z silną osobą przywódczą).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2021-10-08 17:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Może będę złośliwy, ale c... | Losice
Często mocno się nie zgadzamy, ale teraz przyznaję Ci pełną rację - to jest jakaś toksyczna wiara lub jej rozumienie.

Przypomina mi się też historia opowiadana na jakimś kazaniu o siostrze zakonnej, którą ugryzł komar, ale ona się nie podrapała, ponieważ uznała, że wolą Bożą było, aby ją swędziało. (abstrahując od tego, że istotnie swędzenie prędzej zaniknie, jeśli nie będziemy drapać ugryzienia ;) ).
Użytkownik: Losice 2021-10-10 23:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Często mocno się nie zgad... | LouriOpiekun BiblioNETki
:)
Użytkownik: Pok 2015-12-03 23:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Tę książkę czytałam z prz... | Agis
Ja jestem niewierzący, ale medytację trochę stosowałem i muszę przyznać, że działała ona bardzo odprężająco na ciało i umysł (niestety z lenistwa zbyt rzadko wchodziłem na tę złą drogę ;)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: