Dodany: 01.12.2015 19:02|Autor:

"»'Niepojęty przypadek'. O poezji Wisławy Szymborskiej« to książka opisująca fenomen twórczości autorki »Końca i początku« jako wieloimiennej całości. Każda z kolejnych części tomu: I. Koniec i początek, II. Możność utrwalania, III. Odróżnić od próżni, IV. Z wnętrza gatunku, V. Na wieży Babel, VI. Portret kobiecy, celuje w inny wymiar dzieła i myśli Wisławy Szymborskiej: egzystencjalny, estetyczny, filozoficzny, antropologiczny, wersyfikacyjny, osobowościowy. Wewnątrz zaś rozgrywa się uchwycony przez poszczególnych badaczy spektakl indywiduacji, która nadaje badanemu dziełu niepowtarzalny charakter. Pełnia literaturoznawczego opisu spełnia się tu zatem w dialogu fragmentów, otwiera na coraz to nowe konstelacje sądów, które wzajem się uzupełniają, oświetlają, ale i podają w wątpliwość. W efekcie czytelnik tego zbiorowego tomu zapraszany jest do własnych przemyśleń i własnych lekturowych rozstrzygnięć".

Agata Stankowska

"Artykuły układają się w pełny i – co niezwykle ważne – odkrywczy obraz całego dorobku autorki »Wołania do Yeti«. Nie zabrakło w tym obrazie miejsca dla żadnego z zasadniczych problemów twórczości Wisławy Szymborskiej. Jednocześnie nie ma wśród prac zebranych w książce takiej, która nie wnosiłaby do naszej wiedzy o poetce czegoś nowego. Tom zaś, na jaki się składają, jest znakomitą, nienagannie pomyślaną propozycją czytania literackiego dzieła Szymborskiej jako zamkniętej całości: zamkniętej, gdy idzie o utwory, ale wciąż żywej i otwartej, gdy myśleć o radości czytania poetki i radości pisania o niej".

Jacek Brzozowski

[Wydawnictwo Pasaże, 2015]