Dodany: 25.12.2009 15:16|Autor:

Książka: Kto był kim w czasach Jezusa
Vermes Géza
Notę wprowadził(a): Falcon64

Księgi Nowego Testamentu to jedne z najwspanialszych dzieł, jakie kiedykolwiek powstały. Dają one jednak tylko częściowy obraz świata i czasów Jezusa. Pisane już po wydarzeniach, o których mówią, i w szczególnym celu, prezentują barwne co prawda wizje Palestyny, niekiedy jednak przefiltrowane przez pryzmat wątpliwej czystości.

Géza Vermes, jeden z najwybitniejszych biblistów świata, wykładowca uniwersytetów w Newcastle i Oksfordzie, prowadzi nas przez liczne zagadki stawiane przez Nowy Testament. „Kto był kim w czasach Jezusa” to ambitna próba stworzenia opowieści o wszystkich znaczniejszych – i wielu pomniejszych, choć równie interesujących – postaciach epoki Jezusa.

Tyberiusz, Kaligula, Neron, Herod Wielki, Poncjusz Piłat, Józef Kajfasz, Józef Flawiusz, Kleopatra, Herodiada, Maria Magdalena i oczywiście Jezus Chrystus – na kartach tej książki znajdujemy przekonujące portrety „bohaterów” Nowego Testamentu, cesarzy i urzędników rzymskich, władców i arcykapłanów żydowskich, charyzmatycznych żydowskich nauczycieli i przywódców często pomijanych przez Biblię.

Ta książka pozwala zrozumieć żydowski, rzymski i hellenistyczny świat gwałtownych konfliktów, rozbieżnych interesów i wzajemnie skłóconych grup – świat, z którego wyłonił się nowy judaizm i ostatecznie chrześcijaństwo.

[Amber, 2006]