Dodany: 2015-12-01 09:26|Autor: Agis

Czytatnik: Agis - Czytatnik

1 osoba poleca ten tekst.

Katarzyna Bonda: "Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania"


Może komuś te porady się przydadzą. Sama sięgnęłam po tę pozycję, bo widziałam, że jest w biblionetce dobrze oceniana. Może zawiodłam się, bo liczyłam na coś w stylu "Jak pisać?" Kinga? Chociaż końcowe partie są już całkiem w porządku, ujmują próby wlania otuchy w serca aspirujących literatów.
Moje uwagi:

1. Mam poczucie, że fundamentalnie nie zgadzam się z autorką. Wypowiadając się często jednoznacznie i autorytarnie, nie bierze pod uwagę kilku spraw:
- mówiąc, że do prozy gatunkowej należy przyszłość, nie uwzględnia istnienia mód literackich i możliwości odwrócenia sytuacji. Bardzo ciekawie mówił na ten temat Salman Rushdi w "Książkach. Magazynie do czytania": "Gdy zaczynałem na przełomie lat 70. i 80., czuło się, że zarówno pisarze, jak i czytelnicy oczekiwali powieści przygody, zabawy formą. Ludzie tacy jak Julian Barnes, Angela Carter, Ian McEwan, no i ja, wypłynęli na tym, że czytelnicy chcieli książek bardziej niekonwencjonalnych. Teraz ludzie przechylili się w kierunku drugiego ekstremum: chcą powieści hiperkonwencjonalnej. Ale za dziesięć lat znowu będzie powrót do zabaw formą."
- mam wrażenie, że z pozycji autorki dla książki najważniejsze jest miejsce na liście bestsellerów i tu w zasadzie wracamy do pierwszego punktu, a także nawiązujemy do książki Szwecja czyta. Polska czyta (< praca zbiorowa / wielu autorów >). Nie mogę przytoczyć konkretnych cytatów, ponieważ mój egzemplarz krąży, natomiast pamiętam z niej powtarzające się przekonanie o konieczności dbania o różnorodność w literaturze. Szwedzi mówili, że starają się zapewnić troskę również autorom i dziełom, które w danym momencie sprzedają się gorzej. Aby nie dopuszczać do homogenizacji oferty rynkowej i pozwolić rozwijać się pisarzom, którzy mogą mieć niebagatelny wpływ na rozwój kultury, nawet jeśli w tym momencie zainteresowanie ich książkami nie zwala z nóg.

2. Zraża mnie "wszystkowiedzącość" - "Pisarz nie ma prawa niezrozumiałości lub braku konsekwencji w opowieści tłumaczyć koniecznością doświadczania sztuki"(s. 201). Chyba nie bardzo dociera do mnie sens tego zdania, ale jeśli zawiera ono to, co myślę, to niejednokrotnie słyszałam pisarzy, którzy mówili, że nie wiedzą dlaczego coś napisali tak jak napisali, ponieważ mieli wrażenie, że ich pracą kierowało coś mądrzejszego od nich. I wychodziły im książki obłędnie dobre. To tylko jeden przykład, było takich zdań w książce znaczenie więcej.

3. Mam wrażenie, że książki, które zrobiły na mnie wrażenie, wymykają się schematom porad typu: "jak napisać świetną powieść", "jak nie zanudzić czytelnika" (Tokarczuk, Munro, Knausgard). Myślę wówczas o słowach Moniki Sznajderman, które mówiła o "konfekcji literackiej z Ameryki: "gdzie co drugi człowiek jest absolwentem kursu kreatywnego pisania i potrafi napisać poprawną powieść, która nie jest grafomanią, ale nie jest też literaturą." Właśnie.

4. Spore partie książki są po prostu nudne i banalne. Kiedy czytałam próby wyłuskania archetypowych bohaterów, czułam się jakbym czytała coś w stylu: "Słońce może świecić jasno, ale może też być przesłonięte chmurką. Zdarza się, że są to nawet dwie chmurki. Uwaga! Czasem słońce świeci, ale przecież to wcale nie znaczy, że również grzeje!"

Maszyna do pisania: Kurs kreatywnego pisania (Bonda Katarzyna)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1774
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: Pok 2015-12-01 11:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Może komuś te porady się ... | Agis
Książka jest skierowana przede wszystkim do osób, które chcą wydać swoją pierwszą książkę i napisać ją w taki sposób, aby wydawca nie odrzucił jej po przeczytaniu pierwszych trzech stron. Autorka podkreśla zresztą, że można pisać dzieła nowatorskie, zaskakiwać stylem, bogactwem nawiązań i opisów, ale trzeba się liczyć z tym, że literaturę ambitną trudniej wydać.

Ja cytat z punktu drugiego rozumiem w ten sposób, że Bonda przestrzega pisarzy-amatorów przed robieniem niezrozumiałych alegorii i wprowadzaniu niejasnej symboliki lub metafor dla nadania powieści ram "sztuki". Zwykle w takich przypadkach sam autor nie wie dokładnie, co napisał. Jeśli już chcemy zawrzeć symbolikę czy alegorię, to niech będzie ona wewnętrznie spójna - myślę, że to chce nam Bonda przekazać.

No i należy wziąć pod uwagę własne doświadczenia autorki tego poradnika. Od kogoś, kto pisuje głównie kryminały trudno oczekiwać, aby pouczał nas, jak stworzyć dzieło wybitne. Bonda obrała sobie prostszy cel. Dać pisarzowi wskazówki, jak napisać poprawną powieść, a już od talentu i pomysłowości samego pisarza zależy, czy zdoła przekształcić ją w coś więcej.
Użytkownik: Agis 2015-12-01 11:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka jest skierowana p... | Pok
Dlatego nie piszę, że książka jest zła. Po prostu widać nie byłam jej właściwym odbiorcą.
Użytkownik: Pok 2015-12-01 11:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Dlatego nie piszę, że ksi... | Agis
Nie krytykuję Cię, po prostu wyjaśniam, jak ja to odebrałem ;)

Wcale się dziwię, że takie szufladkowanie może kogoś drażnić. Niestety po części takie są prawa rynku, a dobry poradnik przede wszystkim ma być skuteczny.

Przed "Maszyną do pisania" czytałem 20 wpisów Remigiusza Mroza na Lubimyczytać.pl i były one w mojej opinii dużo bardziej tendencyjne i dużo mniej konkretne od książki Bondy. Właściwie spodziewałem się czegoś podobnego, tymczasem mile się zaskoczyłem, i może stąd właśnie tak dobrze oceniłem jej poradnik.
Użytkownik: Agis 2015-12-01 12:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie krytykuję Cię, po pro... | Pok
Ja się chętnie dowiem, jak tę książkę widzą inni. A nie znudziło Cię to charakteryzowanie typów bohaterów?
Użytkownik: misiak297 2015-12-01 13:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja się chętnie dowiem, ja... | Agis
Agnieszko, mnie znudziło, ale zdawałem sobie sprawę, że nie do końca jestem targetem, dlatego to nie zarzut w stronę książki. Dla Ciebie czy dla mnie pewne kwestie będą oczywiste, ale patrząc na to oczami osoby stawiającej pierwsze nieśmiałe kroki w pisaniu, może nie tak bardzo oczytanej (i takie się zdarzają), takie charakterystyki mogą okazać się bardzo cenne.

Z czym się zgodzimy - zabrakło rozbudowanych przykładów.
Użytkownik: Agis 2015-12-01 13:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Agnieszko, mnie znudziło,... | misiak297
A czytałeś kryminały Bondy? Mógłbyś polecić?
Użytkownik: misiak297 2015-12-01 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: A czytałeś kryminały Bond... | Agis
Czytałem "Pochłaniacza", ale nie powiem, żebym się zachwycił.

Natomiast uważam, że "Maszyna do pisania" jest dobrym podręcznikiem.
Użytkownik: ka.ja 2015-12-01 15:10 napisał(a):
Odpowiedź na: A czytałeś kryminały Bond... | Agis
Ja czytałam Tylko martwi nie kłamią (Bonda Katarzyna) i zdecydowanie odradzam. Jak na kryminał zdecydowanie za długie, zbyt nafaszerowane tanią psychologią i jeszcze tańszą erotyką dla sfrustrowanych. Opisy życia wewnętrznego bohaterów zmeczyły mnie niemiłosiernie.
Użytkownik: Pok 2015-12-01 13:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja się chętnie dowiem, ja... | Agis
Nie, przynajmniej było to coś konkretnego, do czego początkujący pisarz może zajrzeć, gdyby nagle brakowało mu weny. O pisaniu można pisać i pisać. Poradnik zaś powinien skupiać się na konkretach. Biorąc pod uwagę, że w niejednej powieści można znaleźć nudne, papierowe lub niepotrzebnie wtrącone postacie, rozdział o charakteryzacji bohaterów ma zdecydowanie sens.
Fakt, można pomyśleć, że niektóre typy są rzeczywiście dość banalne, albo gdzie w tym nowatorstwo, sztuka, poetyckość? Ja niestety zgadzam się z powszechnie przyjętym stwierdzeniem, że na dobrą sprawę wszystko już zostało napisane. A wydawca nie anioł, nie działa z pobudek serca, tylko na podstawie racjonalnego pomyślunku. Jeśli coś sprawdziło się tysiąc razy, może się sprawdzić i kolejny raz :)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: