Dodany: 12.11.2015 08:23|Autor:

nota wydawcy


Keith Houston w książce zainspirowanej jego popularnym blogiem shadycharacters.co.uk opowiada o pochodzeniu znaków typograficznych, zarówno tych używanych powszechnie (i bezrefleksyjnie), jak i tych nieco mniej znanych. To zbiór fascynujących historii zabierających czytelnika w podróż przez stulecia istnienia pisma – Houston wspomina tu o praktykach średniowiecznych skrybów, wynalezieniu ruchomej czcionki przez Gutenberga i znaczeniu ery cyfrowej. Omawianym zagadnieniom towarzyszą liczne przykłady. "Ciemne typki" są jednak bardziej dziełem entuzjasty typografii niż naukową rozprawą przeznaczoną tylko dla wąskiego grona znawców. To wciągająca lektura napisana z dużą dozą humoru, uzmysławiająca, że nawet cudzysłów może skrywać tajemnicę.

[d2d.pl, 2015]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 730
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 06.12.2017 09:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Keith Houston w książce z... | parilicium
Książka jest bardzo interesująca, jednak zabrakło mi przynajmniej dwóch narzucających się rzeczy:

1. W rozdziale o asterysku (*) i obelisku (†) zabrakło wspomnienia o tym, że komiksowi bohaterowie Asteriks i Obeliks nawiązują do tych znaków typograficznych.

2. Dla lemniscusa (÷) wspomniano o jego funkcji jako znaku dzielenia, zabrakło jednak wspomnienia o tym, że oznacza również różnicę symetryczną

No i dwa poważne błędy tłumacza jak na ironię - w rozdziale o ironii!

1. "Dowodem na to, że ironia sokratejska jest wciąż żywa, niech będzie komiks Sachy Barona Cohena, którego bohaterowie Ali G, Borat i Bruno posługują się tą właśnie techniką (...)" - no więc Sacha Baron Cohen nie tworzył komiksów, ale jest komikiem ;)

2. Pośród różnych alfabetów wymieniony jest CYRYLICKI - zamiast cyrylicy po prostu...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: