Dodany: 30.10.2015 10:35|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Raport GUS. Ile Polacy wydają na książki?

Raport GUSGłówny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące działalności instytucji kultury oraz innych jednostek prowadzących działalność kulturalną: teatrów, instytucji muzycznych i rozrywkowych, kin, muzeów i bibliotek. Część raportu dotyczy oczywiście czytelnictwa w Polsce. Ile Polacy wydają rocznie na książki? Okazuje się, że bardzo mało.

Z danych GUS wynika, że w 2014 roku Polacy wydali o 3,9% procent mniej na kupno książek niż w 2013 roku. Statystyczny Polak wydał w ubiegłym roku 20,88 zł na książki. W kwotę nie są wliczone wydatki na podręczniki szkolne i pomoce naukowe. Wraz z podręcznikami ta kwota wyniosła 63,72 zł, ale jest to i tak o 8% mniej niż w 2013 roku. Dla porównania na gazety i czasopisma wydajemy średnio prawie 31,68 zł. Zdecydowanie więcej na książki wydają mieszkańcy miast, bo 28,56 zł, a na wsi 9 zł.

Jeśli chodzi o rynek wydawniczy – z roku na rok pojawia się więcej nowości niż wznowień. W porównaniu z rokiem 2013 wzrosła liczba wydań pierwszych, które stanowiły już 90,2% wszystkich publikacji.

Pełny raport do przeczytania na stronie: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/kultura/kultura-w-2014-r-,2,12.html

Co myślicie o danych GUS? Czy badania są miarodajne? Ile na książki wydają sami Biblionetkowicze?

Użytkownik: margines 30.10.2015 12:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Główny Urząd Sta... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wydawać to mogą nawet 600, ale druga - ważniejsza - sprawa to... ile czytają?

Widziałem ten raport kilka dni temu i właśnie takie pytanie-podsumowanie nasunęło mi się, jako pierwsza i w sumie jedyna myśl na ten temat.

A czytać to można i za darmo:)
Po to są pożyczanki od kogoś, biblioteki, różne kluby czytelnicze...
Gdyby ktoś chciał to nic trudnego znaleźć źródło książkowe:)

W sumie za każdym razem, jak widzę taki „raport” - ogarnia mnie śmiech.
Niestety, śmiech przez łzy.

Niech żyją niestatystyczni!

Niech żyją biblionetkowicze!
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 30.10.2015 12:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydawać to mogą nawet 600... | margines
Raport dotyczy wydatków i siłą rzeczy nie stanowi miarodajnej oceny samego czytelnictwa.
Raport GUS nie obejmuje chyba sprzedaży ebooków (?), ani audiobooków, co już zaliczyłabym do błędu.
Użytkownik: J 30.10.2015 14:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Raport dotyczy wydatków i... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ale przecież w raporcie również jest o bibliotekach i czytelnictwie. Tu też odnotowano spadek:

"W porównaniu do 2013 r. biblioteki publiczne odnotowały spadek liczby udostępnień księgozbioru na miejscu o 11,6% oraz spadek wypożyczeń księgozbioru na zewnątrz o 3,0%."

Oczywiście, żeby było miarodajnie, trzeba by oszacować czytelnictwo we wspomnianych "klubach czytelniczych", zwłaszcza takich internetowych...

Co do ebooków, myślę, że zostały uwzględnione. Z "Uwag metodycznych": "- zakup książek (...) także na nośnikach innych niż papierowy". Zob. też definicję zbiorów bibliotecznych.

Aha, spadek wydatków na książki widzę nie o 5, ale o 3,9% (str. 64). 5% spadło na gazety i czasopisma.
Użytkownik: Meszuge 01.11.2015 16:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Główny Urząd Sta... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ale za to Polaków z (tak zwanym) wyższym wykształceniem przybywa nam lawinowo! :-)