Dodany: 14.10.2015 15:23|Autor:

Nieustannie zmieniający się obraz modelu penitencjarnego w Polsce znajduje się pod wpływem kilku ważnych czynników. Najistotniejszymi z nich są ogólnoświatowe trendy wyznaczające nowe wzory rozwoju polityki karnej i penitencjarnej oraz zmieniająca się struktura przestępczości. Przemiany te nie mogły pozostać bez znaczenia dla pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Ich konsekwencją jest bowiem wzrastająca liczba osadzonych, niedostateczne wynagrodzenie, nowe rozwiązania penitencjarne, brak wystarczających środków na właściwe zabezpieczenie prawidłowego wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania, co nie sprzyja pełnemu angażowaniu się w pracę więziennika.

„Lektura książki niezbicie dowodzi, iż Autor nie tylko opisuje badane zagadnienia z pozycji naukowca, ale także osoby, która zna, czuje i rozumie w praktyce to, czym się zajmuje. W mojej ocenie jest to niezwykle cenne, bowiem powstało wiele prac o funkcjonariuszach Służby Więziennej, ale w przypadku prezentowanej publikacji mamy do czynienia z pracą, która nie ucieka od rzeczywistości społecznej, jaką jest więzienie i problemy osób w nim pracujących”.

Z recenzji dr hab. Beaty Pastwy-Wojciechowskiej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego

„Pragnę podkreślić, iż recenzowane opracowanie jest pierwszym w Polsce na tym poziomie naukowym. Autor w sposób czytelny scharakteryzował personel penitencjarny, który w rozmaitych sytuacjach służbowych często doświadcza niekiedy nawet ostrego stresu, co w niektórych przypadkach skutkuje wypaleniem zawodowym. Rozprawę oceniam bardzo wysoko, wnosi ona nowe elementy do wiedzy w zakresie wypalenia zawodowego funkcjonariuszy więziennych w Polsce”.

Z recenzji prof. dr. hab. Henryka Machela

[Difin, 2010]