Dodany: 21.09.2015 15:19|Autor:

Czym jest poszukiwanie prawdy?
Dlaczego brak idei zmienia życie w wegetację?
Czy czasami nie zamieniamy naszego chrześcijaństwa w ideologię?

"10.30 u Maksymiliana" to wyjątkowy zbiór kazań, które ks. Michał Heller wygłosił w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie – swoim rodzinnym mieście. Jego krótkie, rzeczowe, a jednocześnie obrazowe kazania odnoszą się do Ewangelii i głęboko osadzają ją w codziennym życiu każdego z nas.

"Od lat, jeżeli tylko w niedzielę lub święto jestem w Tarnowie, o tej właśnie godzinie odprawiam »u Maksymiliana« Mszę świętą i wygłaszam krótkie kazanie. Z notatek do tych kazań powstała niniejsza książka.
Nigdy nie odważyłem się wygłosić kazania bez przygotowania. Brałem więc kartkę papieru i zaczynałem pisać. Ale to nie takie proste – trzeba wiedzieć, co pisać. Wyjąwszy przypadki »nagłej konieczności«, myślałem o tym już kilka dni wcześniej. Nie systematycznie, raczej przy okazji spacerów lub innych wolniejszych chwil. Pozwalałem myśli błąkać się po temacie, niekiedy ubierać je w półgotowe sformułowania. Gdy już wiedziałem jak zacząć, sięgałem po kartkę papieru".

Michał Heller

[Copernicus Center Press, 2014]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 22.09.2015 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Czym jest poszukiwanie pr... | agnesines
Te pytania na początku przywodzą mi na myśl świetną myśl Kołakowskiego:

"Czy takimi pytaniami można się najeść, odziać, uchronić przez zimnem i palącym słońcem? Nie. Ale w jakie słowa ująć to, co nasz umysł nieodparcie spotyka, gdy zyskuje chwilę swobody od spraw pokarmu i przyodziewku?"