Dodany: 19.09.2015 09:30|Autor:

Książka: Florystka
Bonda Katarzyna
Notę wprowadził(a): vinga9

Kolejne śledztwo Huberta Meyera, psychologa i detektywa, który tworzy profile nieznanych sprawców przestępstw.

Hubert Meyer podczas jednego ze śledztw popełnił istotny błąd w profilu podejrzanego, dlatego zdecydował się porzucić pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go jednak o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują łączyć tę sprawę z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą. Florystyka początkowo pomaga w poszukiwaniach, ale gdy ciało dziecka odnajduje się na tym samym cmentarzu, gdzie pochowano Amadeusza, staje się główną podejrzaną...

"Wykreowany przez Katarzynę Bondę Hubert Meyer był pierwszym profilerem, który pojawił się w naszej prozie kryminalnej. Lata mijają, kolejni pisarze próbują mierzyć się z postaciami policjantów-psychologów tworzących profile przestępców, a Meyer nieodmiennie pozostaje najlepszą, najciekawszą z nich, co potwierdza »Florystka«. Wyborny bohater, świetna opowieść".

Robert Ostaszewski, pisarz, krytyk literacki

"Katarzyna Bonda podaje czytelnikom kunsztownie wykonany bukiet czarnych kwiatów. I jak mało kto wie, że kobieta i zbrodnia są w języku polskim rodzaju żeńskiego".

Mariusz Czubaj, pisarz

"Dlaczego o rozpaczy? Bo jest tam również nadzieja. O obłędzie? Bo bywa w nim zasada. O zbrodni? Bo jest nieodwracalna. Właśnie dwuznaczność – opartej na prawdziwych wydarzeniach – »Florystki« wydała mi się najbardziej pociągająca".

Przemysław Nowakowski, scenarzysta, reżyser

"Kwiaty, muzyka, wilki, Mazury, Romowie i duch na dodatek – czego tu nie ma? Katarzyna Bonda uplotła swój powieściowy bukiet z elementów, jakie na pozór do siebie nie pasują. Ale za sprawą autorki układają się w fascynującą i wciągającą historię".

Marta Mizuro, krytyk literacki

[Videograf, 2012]