Dodany: 17.09.2015 10:17|Autor: [Kalais]

Książki i okolice> Książki w ogóle

5 osób poleca ten tekst.

Kto jest kim? Moda na pseudonimy.

Ostatni jest moda na pseudonimy. Pisarze mają ich po kilka. Gdy tylko nieco zmieniają gatunek książki jaki piszą to zmienia się również nazwisko pod jakim to robią. Przyznam że trochę mnie to denerwuje. Niekiedy gubię się już kto jest kim.
Bardzo mnie zirytowała ostatnio sprawa Vladimira Wolfa.

Ustalenia:
Na biblionetce wśród autorów mamy:
Langenfeld Piotr (pseud. Wolff Vladimir)
Wolff Vladimir (pseud.)

Każdy z autorów ma inne książki. Nigdzie poza biblionetką nie znalazłem potwierdzenia że Wolff Vladimiro to Piotr Langenfeld.

Znalazłem wywiad z Vladimirem Wolffem gdzie pada jedno pytanie:

"Darek Barczewski: Na początek pytanie zasadnicze: kim właściwie jest Vladimir Wolff?

Vladimir Wolff: Nikim nadzwyczajnym. Zwykły ze mnie pracownik polskiej budżetówki, chociaż sektora, w jakim działam, nie ujawnię."

zródło: http://www.literatura.gildia.pl/wywiady/wywiad_z_v​ladimirem_wolffem

Na stronie wydawnictwa WarBook jest karta o Piotrze Langenfeldzie:

Dziennikarz i pisarz; współpracował z pismami „Militaria XX wieku”, „Armia”, „Broń i amunicja”, a także z portalem Wirtualna Polska. Dwukrotnie przebywał w Afganistanie z US Army jako korespondent wojenny przydzielony do 25 Dywizji Piechoty i 10 Dywizji Górskiej w prowincjach Chost i Logar. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka zajmującego się propagowaniem i rekonstrukcją historii armii USA w czasie drugiej wojny światowej.

zródło: http://warbook.pl/autor/10/piotr-langenfeld

O Wolffie karty informacyjne:

Pisarz od urodzenia związany z zachodnim Pomorzem. Historyk z wykształcenia i zamiłowania – jego specjalizacja to dzieje Niemiec i Rosji. Znajomość tematu i brak współczesnej polskiej literatury o charakterze politycznym i militarnym sprawiły, że postanowił podjąć wyzwanie i zmierzyć się z tematem wojennego thrillera.

zródło WarBook: http://warbook.pl/autor/4/vladimir-wolff

Na jednym ze sklepów internetowych wśród opisu książki Vladimira Wolffa pt Piaski Armagedonu była opinia jak to często bywa innego autora co sądzi o polecanej książce:

„Świetna powieść political fiction, dynamiczna fabuła wciąga od pierwszych stron. Wolff po raz kolejny tworzy przerażająco realistyczny scenariusz”.
Piotr Langenfeld, korespondent wojenny

źródło: http://www.publio.pl/piaski-armagedonu-vladimir-wolff,p85221.html

Aby tego było mało wkracza kolejny dziwny autor Wilk Władysław który napisał Dziennik snajpera.

Wilk Władysław - Wolff Vladimir - Wilk Władysław. Coś Wam to przypomina?

Do tego Wilk Władysław to też pseudonim. Wg biblionetki: Kuleba Mirosław (pseud. Wilk Władysław)

Chociaż są to domysły. Nie zostało potwierdzone że pan Kuleba to Wilk Władysław.

"Przytaczane jednak przez wydawcę slogany mówiące o tym, iż autor się ukrywa przed rosyjskimi służbami, które wydały na niego wyrok śmierci wydają się być niewiele więcej jak budowaniem wokół książki marketingowej otoczki. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby bez trudu powiązać Wilka z osobą Mirosława Kuleby, chyba najbardziej znanego polskiego autora zajmującego się Czeczenią, a obecnie znanego lubuskiego winiarza. Nazwisko Kuleby w pewnym sensie uwiarygadnia przekaz, pozwala dostrzec w „Dzienniku snajpera” coś więcej niż zaledwie opis kilkudziesięciu dni z karabinem w ręku wpisując ten tekst w szerszy dorobek autora. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż po pierwszej publikacji tej książki Kuleba, którego biografia niemal idealnie pokrywa się z tym co pisze o swojej przeszłości Wilk, był sądzony za służbę w obcej formacji zbrojnej. To czy Wilk jest pseudonimem (podobnie jak Mehmed Borz), literackim alter ego Kuleby, wytworem jego wyobraźni, czy też może inną osobą jedynie luźno z nim powiązaną nie ma w zasadzie większego znaczenia. Ważne, że przekaz książki, choć trochę wbrew tradycji reportażu wojennego wyraźnie zaangażowany i tendencyjny uderza czytelnika autentycznością emocji i śmiertelną egzotyką zrytych rosyjskimi pociskami zbocz gór Kaukazu."

zródło: http://phw.org.pl/dziennik-snajpera-wladyslaw-wilk-warbook/

I jak to wkońcu jest? Kto jest kim? Ktoś zna odpowiedź?