Dodany: 15.09.2015 17:11|Autor: melania35

Czytatnik: takie różne....

Trzy pustynie

Jestem po lekturze "wędrującej" książki Trzy pustynie (Rutkowski Michał, Rutkowski Andrzej)
Książka przez wiele dni "układała się" w mojej głowie (choć tak naprawdę cały czas układa się jeszcze).
Przeczytałam ją dzięki reniferze , która książkę wypuściła na wędrówkę.
Obiecałam, że podzielę się opinią na temat książki i właśnie chcę to zrobić.

Wielu z nas widząc na ulicy rodzica i dziecko, które krzyczy, kołysze się, zawodzi lub w inny dziwny (dla nas dziwny) sposób się zachowuje, nieraz pomyślało, że matka/ojciec nie radzi sobie z dzieckiem, że powinien (rodzic) w końcu zrobić coś aby zachowywało się w sposób cywilizowany.
Kto z nas pomyślał o tym, że to dziecko jest autystą? Mało kto bo i skąd ma to wiedzieć.

Czym jest autyzm ?
"Autyzm to zaburzenie rozwojowe, w którym ważną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Choroba polega na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem, subiektywnym poczuciu odizolowania." (definicja znaleziona w sieci)

Książka "Trzy pustynie" to zapis "rozmowy" między ojcem a synem,który cierpi na autyzm. Rozmowa, zwykle kojarzy się nam z werbalizacją myśli. Michał, który ma 12 lat jest austykiem i nie mówi. Ze swoim ojcem, nauczycielami, rodziną porozumiewa się z pomocą klawiatury komputera. Proszę nie myśleć, że posługuje się komputerem tak jak osoba, która biegle pisze na klawiaturze. Według opisu zawartego w książce to raczej żmudna praca, przy pomocy "rozmówcy".
Choć współautorem jest 12-letni chłopiec książka zawiera tak głębokie rozważania, że mogłaby stać się przedmiotem do dyskusji filozoficznych a czasem i religijnych.
Dzięki tym "rozmowom" między ojcem a synem możemy, w niewielkim stopniu, poznać świat wewnętrzny autysty.
W niewielkim, ponieważ, książka to tylko wycinek tego bardzo bogatego wewnętrznego świata. Książka ma sprawić aby "normalni" zobaczyli autystów nie tylko jako dziwnie zachowujących się czyli "... prawdziwie istotne jest to, że inni inaczej będą widzieć autyzm i oto chodzi" (cytat z książki).
Mam nadzieję, że lektura "Trzech pustyń" przyczyni się do tego, że spojrzymy na austyków inaczej niż dotychczas.