Dodany: 14.09.2015 01:42|Autor: Kuba Grom

Czytatnik: Czeczotka

Przeczytane przez ostatnie dwa tygodnie

* Agatha Raisin i zakopana ogrodniczka (Beaton M. C. (właśc. Chesney Marion))
Kolejny cykl "kryminałów" Beaton. Piszę w cudzysłowie bo w zasadzie jest to powieść o Agacie Raisin i jej emocjach, a wątek kryminalny jest tylko dodatkiem.
Spodobało mi się to w jaki sposób opisano reakcję Agathy na śmierć ogrodniczki. W wielu kryminałach daje się zauważyć, że śmierć jest traktowana jak niedogodność, albo brakujący element układanki, i dobrze że pojawił się następny, zaś standardowe reakcje ograniczają się tylko do popłakiwania na przesłuchaniach. W niektórych kryminałach nie widać wcale aby samo zdarzenie kimś wstrząsnęło. Pomyślałem sobie, że rację miała Christie piszą o niewinnych którzy nikogo nie obchodzą.

* Agatha Raisin i śmiertelny ślub (Beaton M. C. (właśc. Chesney Marion))
Ta część wydała mi się raczej słabsza. Za dużo szybkiego streszczania wydarzeń, aby dojść od jednego elementu historii do drugiego. Za dużo uproszczeń w kwestiach kryminalistycznych.

* Agatha Raisin i koszmarni turyści (Beaton M. C. (właśc. Chesney Marion))
Ta część też nie wypadła za dobrze. Wypadałoby dodać nieco klimatycznych opisów śródziemnomorskiego klimatu, ale w zasadzie poza streszczeniem opisów z przewodników i opisu kilku rzeczy które postacie widziały bezpośrednio, wszystkie miejsca wydają się zawieszone w ogólnej przestrzeni.

* Ucząc psa czytać (Carroll Jonathan)
Całkiem przyjemna powieść. To typowa powieść Carolla, ale pozbawiona rozpychaczy objętości. Spodobało mi się w niej pewne stopniowanie fantastyczności, przechodzenie od rzeczy obejmujących niewielki obszar rzeczywistości do tych zdających się dotyczyć całego świata.

* Sekret Kroke (Kuźmińska Małgorzata (Fugiel-Kuźmińska Małgorzata), Kuźmiński Michał)
Całkiem udany kryminał retro.

* Czarodziej (Nabokov Vladimir (pseud. Sirin W.))
Opowiadanie będące w zasadzie innym sposobem rozwinięcia pomysłu z Lolity. Obserwujemy starania człowieka o patologicznym popędzie, dla którego zdobycie wypatrzonej dziewczynki staje się monomanią, przez którą skłonny jest kilka miesięcy rezygnować z innych możliwości aby doprowadzić do wymarzonego finału. Pięknie pokazane jest jego skrzywione spojrzenie na świat. Jemu na prawdę wydaje się, że dziewczynka nie tylko już jest w pełni seksualna ale nawet, że go kokietuje. Ale finał jest dokładnie przeciwny niż w Lolicie.

* Jaskółka, kot, róża, śmierć (Nesser Håkan)
Bardzo dobrze napisany kryminał współczesny, poruszający kilka ważnych tematów - względność szczęścia, wyobcowanie czy nawet relacja między przypadkiem a przeznaczeniem.