Dodany: 11.09.2015 14:40|Autor:

Książka: Tajemna historia
Tartt Donna
Notę wprowadził(a): agnesines

Jedna z najważniejszych powieści końca XX wieku.

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć, dochodzi do morderstwa.

Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?

"Tajemna historia" to pełna napięcia intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.

"Tajemna historia" to kultowy debiut nagrodzonej Pulitzerem autorki "Szczygła". Powieść ta sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie, została przetłumaczona na trzydzieści języków i jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku.

"Pięknie napisana, cudownie opowiedziana historia: zabawna, smutna, przerażająca. Nie odłożysz tej książki, zanim nie doczytasz do końca... co za debiut!"
John Grisham

"Tartt nie da się porównać z nikim z jej rówieśników. Piękny język, skomplikowana fabuła, fascynujące postaci i intelektualna energia sprawiają, że ta debiutancka powieść jest zdecydowanie najbardziej interesującym dziełem tego pokolenia".
"Boston Globe"

"Niesamowity sukces (...) wstrząsająca powieść i pełna napięcia rozrywka (...) Dynamiczna, intelektualna, napisana z ogromną dyscypliną".
"New York Times"

[Znak, 2015]

Użytkownik: reniferze 02.11.2016 21:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Jedna z najważniejszych p... | agnesines
Przez trzy czwarte tej książki byłam gotowa pisać peany - pełnokrwiści bohaterowie, solidna podbudowa teoretyczna, interesująca (choć nieśpieszna) akcja, malownicze okoliczności przyrody. Jednak potem poczułam zmęczenie tym, że większość bohaterów jest notorycznie naćpana lub pijana. A samo zakończenie, nieco pośpieszne, było nieprzyjemnym dysonansem w stosunku do pierwszego tysiąca stron (ebook). I nie chodzi mi o happy end lub jego brak, po prostu miałam wrażenie, że jest to nie do końca przemyślane, że autorkę znużyły te postacie i postanowiła szybko się z nimi pożegnać. Rozczarowanie znaczne, choć nadal nie żałuję poświęconego na "Tajemną historię" czasu.