Dodany: 19.11.2009 20:56|Autor:

z okładki


David Hockney odłożył na bok pędzle i zaprzestał malowania. Pragnął odkryć, w jaki sposób Dawni Mistrzowie przedstawiali otaczający świat z taką precyzją. Sam jako malarz spotykał się na co dzień z podobnymi problemami. Na zgłębianie tej tajemnicy, często graniczące z obsesją, potrzebował dwóch lat. Odkrywane przez niego rewelacje przyciągnęły uwagę mediów, stały się przedmiotem licznych dyskusji toczących się wśród wybitnych historyków sztuki i dyrektorów muzeów na całym świecie.

W książce "Wiedza tajemna" opowiada historię swoich dociekań. Wyjaśnia, krok po kroku, w jaki sposób natrafiał na kolejne dowody naukowe i wizualne, z których każdy prowadził do coraz to ciekawszych sensacji z przeszłości. David Hockney analizuje najważniejsze dzieła sztuki i opowiada, jak artyści: Caravaggio, Velásquez, van Eyck, Holbein, Leonardo, Ingres i inni przy tworzeniu arcydzieł wykorzystywali zwierciadła i soczewki.

Znajdziemy tu reprodukcje setek obrazów i rysunków - a są wśród nich dzieła najbardziej znane i najczęściej podziwiane w dziejach sztuki świata zachodniego - opatrzonych entuzjastycznym komentarzem autora książki.

"Wiedza tajemna" opowiada nie tylko o zapomnianych technikach Dawnych Mistrzów, ale także dotyka teraźniejszości i przyszłości. Przedstawia, jak dzisiaj, w epoce rozwiniętych technik komputerowych, patrzymy na obrazy, jak je rozumiemy i tworzymy.

Hockney, nieustannie poszukując, podważając przejęte z przeszłości idee i praktyki, objaśnia nam, w jaki sposób postrzegamy i przedstawiamy świat. "Wiedza tajemna" to możliwość spojrzenia na historię sztuki oczami nieprzeciętnego płodnego i oryginalnego artysty.


David Hockney (ur. 1937) - malarz, rysownik, fotograf; popularny i ceniony w Anglii. Osiągnął międzynarodowy sukces już jako dwudziestokilkulatek i od tego czasu utrzymuje pozycję najbardziej znanego artysty swego pokolenia. Kojarzony ze sztuką pop-artu, jest przede wszystkim współtwórcą angielskiego postmodernizmu. W swej twórczości nawiązuje do tradycji malarstwa Vermeera, Matisse'a czy Picassa.

Zasłynął cyklem obrazów "basenowych", powstałych w Kalifornii. Najbardziej znany to "A Bigger Splash", warto wymienić również jego portrety "Państwo Clark i Percy". W późniejszej twórczości eksperymentował z fotografią, tworząc rozmaite kolaże.

[Universitas, 2006]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 591
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: